Ekzemat ne trup

Eksem

Ky eshte nje shembull pak a shume ekstrem. Ekzemat ne trup jane te zakonshme te niveleve te ndryshme.

Pse lindi ekzema?
Nga eksperienca ime  personale dhe e punes qe e kam munden me qene disa shkaqe qe bejne ekzema te lind por edhe te zhvillohet me shume. Ato jane:
1. Mungesa e Vitamines B ne trup, (sidomos atyre B2, B3, B5)
2. Shamponat, sapunat, deterxhentet, qe permbajne nivel te laret te vajit mineral si dhe supstancave tjera qe e shkatrojne lageshitin e lekures dhe strukturen
3. Mundet me qene edhe gjenetike. (Pasi qe me top teknologjine e shkences me moderne e kemi pa se mund te ndryshojme se si sjellet ADN:ja ne trup me ane te ushqimit dhe stilit te jetes atehere ka me shume shpresa qe ta permiresojme situaten)

Fotoja e siperme eshte nje rast i vertete dhe kembet e vajzes ne foto mbrenda 9 diteve jane be me mire duke i falenderuar nje kreme etnobotanike, 100% bimoree.  Eshte e bere nga Kompania Shkencore e produkteve etnootanike dhe natyrore ne USA.
Krema duket keshtu dhe permbajta kryesore eshte nga nje kokerr erreze qe quhet (Pimenta dioica) dhe qe tradicionalisht eshte perdorur nga njerezit ne pyjet e dendura te Amerikes Qendrore. Ky krem i ndihmon lekures se semuar ta rifitoj lageshtine e duhur, ta mban ate te paster dhe gjithashtu e ben lekuren e bute dhe te shendoshe. Ky krem perdoret edhe per themra te qame.

Une i loboj dhe i mbeshtes cdo dite zgjedhjet alterantive bimore sepse ato jane pjese e trupit tone. Cdo gje qe nuk eshte pjese e natyres dhe qe krijohet arificialisht e ben lekuren dhe trupin tone te ndihet me keq ne nje period me te gjate.

Per me shume per kremin lexo ketu me poshte. (Texti eshte ne gjuhen angleze)
https://www.nuskin.com/content/nuskin/en_SE/products/nuskin/shop_all_products/epoch/body/97101220.html

Dhe nese ke nevoj per keshille personale me shkruaj tek: elvira@lookfeeldogood.com

Video se cka eshet vaji mineral mundesh ta shiqosh ketu. 

Nese deshiron me shume info per rendesine e Vitamines B me shkruaj ne email.

Advertisements

Pak per 21-22 Dhjetorin 2012

E marrur direkt nga faqja ime zyrtare ne Facebook:

Te nderuar mikesha e miq…dua tju them se nese jeni hi ne panikun e 21-22 dhjetorit lirisht lirojeni ate. Kam degjuar shume storie dramatike dhe tash e morra nje sygjerim nga nje mikeshe e imja t’ju them diqka per kete date. 

Kjo date sipas shume dijetarve te shkences, astrologjise e edhe religjioneve te lashta eshte nje pike ku perfundon nje energji e eret dhe negative dhe fillon nje energji e ndritshme dhe poztive. 

Ky eshte transformimi dhe asgje tjeter! Normal qe energjia kozmike eshte vetem se e rende dhe kjo ndikon edhe ne energjine tone fizike e mentale. Kjo energji ka filluar para shuem viteve e jo dje apo sot…por tash e ndijme me shume pasi qe eshte gati te shendrohet ne diqka tjeter..

….Duhet ta festojme edhe te jemi te gatshem te dijme se cdo njeri nga ne e ka nje qellim ne kete dimenzion te jetes, edhe per kete arsye jetojme. Gjenratat tona te cilat ende jetojne dhe ato gjeneratat e reja te cilat do te lindin jane ata te cilet do te jene pjese e ketij ndryshimi te hatashem, sepse ne jemi ata te cilet do ta mbijetojme dhe jetojme kete transformim dhe te bejme gjera pozitive per te tjeret e per ne. 

Pra eshte nje perfundim i nje cikli te vjeter 26.000 vjecar dhe fillimi i ciklit te rri 26.000 vjecar. E NE JEMI ATA TE CILET DO TE PERJETOME KETE!! 
Duheni te ndiheni te posacem qe ju jeni ata te cilet do te jeni pjese e ketij ndryshimi kozmik te bekuar e hyjnor!!!….Mos u frikoni por gezohuni!!The shift

Elvira Haxhiaga – Tetove 20 Nentor, PROMO

Figurë

Elvira en Tteove me daten 20 nentor ne ora 19.00, lokacioni dhe agenda

Nje keshille e vogel per nje mengjes me te shendetshem – nga trajnerja profesionale Vjollca Kuqi

Vjollcen kam pas rastin ta takoj dhe njoftoj  kete vit.  Si te jetojme nje jete me te shendtshme, me gjate- ky eshte hobi dhe puna e perbashket e jona.

Vjollca ka punuar  dhe ushtruar  trupa te njerezve plot vite dhe ka dituri te medha per shendetin dhe nutricionet ushqyese qe i duhen trupit. Ajo punon sot gjithashtu edhe si trajnere profesionale dhe e udheheq Studion e saj te Aerobicut ne Gjakove.
Ketu ne kete artikull  e kopiova nje tekst qe Vjollca e kishte postu ne Facebook sot.
Per te gjithe ju qe dehsironi te hani mengjes te shendetshem vijon teksti em psohte:

” Filloje diten mbare ha mengjes e mos i ik, pasi duke ngren mengjese e mbane peshen dhe energjine ne kontroll gjate dites! .Mengjesi mund te jete shume opcional p.sh nje dite fillon me…

1.musli (grure i thyer) me farera dhe rrushe te terur,fruta te tretura ne jogurt;
2.cornflake (flekra te misrit) me farer ate treturu ne qumesht;

3.buke e zeze ,e farera (luledielli, liri, kongulli) te shoqeruara me
4.djathe domate dhe tranguj;,buke e thekres e lyer me gjalp dhe mjalte
5.farera (badem, lajthi, arra, pistaqi) te shoqeruara me qaj jeshil, mente, te zi
6.veze omlet me djathe
7.veze e zier me jogurt “

Nese deshironi keshilla me te detalshme, mund ta kontaktoni Vjollcen ne Facebook. Per te dalur te faqja e saj zyrtare kliko ketu. 

Elvira Haxhiaga “Live” ne Tetove, Maqedoni me daten 20 Nentor 2012.

Ju informoj juve qe jetoni ne Maqedoni, apo keni miq atje se me daten 20/11 ne Tetove, do te ligjeroj per domethenien e energise pozitive dhe efektet e energjise negative.
Cilat jane konsekuencat dhe si mund ta ndryshojme strukturne e mendimeve qe te kemi me shume rezultate te mira ne karrier, biznes dhe jete. Kete organizim e bej ne bashkepunim me Mimoza Taqi, biznismene e sukseshme e regjionit.
Nese keni deshire te merrni pjese dhe te me degjoni “Live” ju lutem me kontaktoni mua apo Mimoza Taqi-n ne facebook. Cmimi eshte 20 Euro dhe ligjerata zgjat dy ore. Ju qe jeni aty do te keni mudnesi te rezervoni takime individuale. Tash, me trego qka kishe pasur deshire te marr si pike dhe qe eshte me rendesi per ty. Nese kam hapesire do ti marr prasysh, keto sygjerime dhe pyetje. 😉

Me shkruaj direkt tek: elvira@lookfeeldogood.com
apo tek Mimoza Taqi tek: mimoza88@yahoo.com

 
 

Tri seancat e premtuara!


Te nderuar mikesha e miq, per ju te cilet ende nuk jeni regjistruar tek kendi i keshillave te mia, ju lajmroj se jam duke i pregatitut nje seri me tri seanca meditimesh. Keto meditime do te mund ti porositni nepermes internetit me nje cmim shume modest.

Per tu regjistruar hyn ne kete faqe, shkuraje emrin dhe email adresen. Pasi qe te regjistrohes shko tek emaili aty te presin dy meditime, qe une ti dhuroj dhe qe te ndihmojne per qetesim dhe pushim psiqiki e fizik. 

Meditmiet jane te mira edhe per ta mirmbajtur energjine e larte, por edhe kur jemi ne depresion dhe kemi strese te medha.

Ketu regjistrohesh
http://www.lookfeeldogood.com/se/Shqip.html