Arkiva Autori: blogguelvires

Detoksifikimi i trupit me R2

Te dashur miq, ose klikoni ne keto foto meposhte majtas ose djathtas do ti gjeni eksperiencat e ndryshme pozitive te dokumentuara nga medikamentet bimore te quajtura R2. (R2=Renew, Recharge ne katror).

Cdo vjet trupi i njeriut mbushet me 4-5 kg pesticide (helm). Tash paramendoni mas 30 ap 40 viteve. Nuk eshte cudi qe edhe trupi nuk duron, dhe semuhet, sepse nuk arrihet te “pastrohet” natyrisht, sepse eshte i sterngarkuar me helme te ndryshme, nga ate qe e hajme, pijme, mbathim, veshim . Per kete arsye edhe imuniteti dobesohet ne menyre kolosale.

Mbajeni ne mend R2, edhe pse tregu nuk eshte i hapur ne trojet tona, R2 do ta sjellim edhe ne Kosove e Shqiperi, Mal t e Zi e Maqedoni.
R2 ka dal ne tregjet e Azise vitin e kaluar. Eksperiencat jane te ndryshme. Fotot dokumentojne keto referenca.
Ky vitamin eshte i sigurt sipas kodeve dhe proceseve ligjore, eshte 100% natyror, dhe permban ekstrakte te Fares se Broccolit, Portokallit te Kuq dhe ekstrakte te farrave te rrushit te bardhe! R2 ben detoksimin dhe “rimbushjen” totae te qelizave me energji ne cdo organ te trupit,…
Dituria e vjeter e medicines se lashte Lindore ne bashkepunim me top teknologjine moderne Perendimore sjell rezulatte mahnitese tek njerezit me probleme shendetesore.
R2 ju rekomendohet gjithashtu edhe te shendoshve per mirembajtjen e shendetit.
Klikoni ketu per ti shiquar fotot.

Nese keni pyetje me shkurani tek elvira@lookfeeldogood.com

Nese keni problem ti shiqoni fotot apo nuk dalin ju lutem me tregoni.

Advertisements

Meditimi “Falemnderim” qe mund ta shkarkosh edhe ne celular apo kompjuter

Kesaj here e krijova nje zgjedhje me te lehte per ju.

Ne postet e kaluara kam shkruar per efektet e meditimit. Perveq se te ndihmojne te qetesohesh ato edhe ta pastrojne energjine ne nivele te ndryshme, por edhe fizikisht e rreullojne, pulsin, frymarjen, tensionin e gjakut etj.

Kjo metode perdoret shume edhe me pacienta qe kane probleme shendetesore por edhe enjerezit e shendosh meditojen qe ta mirmbajen shendetin fizik dhe psiqik.

Meditimi nuk eshte teknik e re. Eshte perdorur nga te gjitha kulturat e botes e edhe ne religjion si ne forme lutje. Ne boten moderne dhe ne stilin e jetes qe e jtojme sot na duhet ta gjejme nje “kend” pushimi apo vend pushimi qe taqetesojme vetveten dhe te rikontaktohemi me vetedijen tone.

Ne kete video flas pak me shume per Meditimin dhe si mund ta shkarkosh ate ne celularin tend.

Kliko ketu per te arritur te videoja ne Youtube. 

Medito e qetsoje vehten nga brengat e mendimet qe nuk te bejne asgje perveq se te ndalin ne nje vend.

Nese klikon ketu do te del direkt te faqja e regjistrimit.

Afirmacionet pozitive jane elementare per nje jete te qete dhe inspiruese

Cka jane afirmacionet pozitive?

Nese e kisha pershkru shume shkurt do te kisha thene se ato jane fjalet me fuqi pozitive.

Në fakt cdo mendim dhe cdo fjale qe e thua eshte afirmacion. Cdo dialog i  yti imbrendshem ne koken tende me vetveten, eshte nje “rryme” afirmacionesh tendryshme.
Ne jemi vazhdimisht duke afirmuar ne nivelin e nenvetedijes me mendimet, fjalet dhe kjo rrjedh e afirmacioneve krijon cdo eksperience tonen ne cdo moment. Dashte e padashte. Me vetedije apo pavetedije. Pse?

Pasi qe keto jane fjalet me fuqi dhe rrjedhin nga mendimet e dijme se mendimetna krijojne dhe dizajojne jeten. Dje e lexova me nje artikull se 90% te mendimeve tona jane negative cdo dite. A eshte atehere e cuditshme se edhe eksperienca jonee perditshme dhe perjetimet na behen negative?

Ky artikull nuk eshte per ta shpjeguar se si mendimet e krijojne perjetimin e jetespor  se se si mund ta ndryshosh kete perjetim negativ ne perjetim pozitiv me ane te afirmacioeneve pozitive.

Kjo metode nuk eshte e re. Eshte perdore nje kohe te gjate ne kultura te ndryshme, sidomos ato te lashta kineze te drejtimit Zen.

Afrimacionet perdoren si teknike per ta permiresuar jeten ne pergjithesi ne cdo lami. Nuk ka lidhje a flasim per karieren, per relacionet, per dashurine, per problemet me peshen, apo edhe jeten si udhetim, keto kane efekt pozitiv nese e dijme se si ti perdorim.

Si mund ti perdori afirmacionet?
Afirmacionet pozitive  jane zakonisht pohime te shkurtra qe ju drejtohen”programimeve” speciale tek vetedija dhe nenvetedija yne. Ato duhen te perseriten cdo dite disa her ene dite per qellime specifike qe i kemi.
Qellimi eshte qe ti  largojme dhe zhdukim dalengadal programimet, besimet negative dhe ti zevendesojme ato me programime dhe mendime te fresketa, pozitive dhe qe jane si nutricion per jeten per trupin, trurin dhe jeten nepergjithesi.
Eshte nje lloj “shperlamje” e trurit nga negativja ne pozitive.

Afirmacionet pozitive jane nje rryme e re e ndryshimit qe perdoren edhe ne frontet e karrieres dhe profesionale. Kompanite e ndryshme boterore i aplikojneafirmacionet cdo dite dhe keto behen pjese e kultures dhe e natyrshme per cdo punonjes ne kompani.

Shembuj te afirmacioneve:

Afirmacionet mbi shendetin:
Trupi me sherohet me lehtesi dhe ne paqe
Cdo qelize ne trupin tim gjeneron shendet dhe energji
Kur e dua vehten me sherohet jeta. E pranoj dhe e fali cdo gabim.

Afirmacionet per dashuri
 Une dhuroj dashuri dhe ajo me kthehet shumefishe me shume
Une terheqi ne jeten time vetem relacione te shendosha
– E di qe e meritoj dashurine dhe e pranoj ate kur jam e gatshme

Afirmacionet per kariere
– Une jam kreativ/e, e/i talentuar, dhe e/i sukseshme
– Puna ime ideale eshte duke hyre ne jetem time me lehtesi dhe dashuri
– Une jam e/i forte dhe cfardo qellimi qe e bej ate do ta arrij.

Afirmacionet mbi vetebesimin
– Kur une i besoj vetvetes mua me besojne edhe te tjeret
– Une i shprehi nevojat dhe ndjenjat e mia ne paqe
– Jam unik/e si cdo krijese tjeter dhe i kam kvalitetet e mia me vlere humane

Afirmacionet nuk perdoren per ta manipuluar trurin por per ta balancuar ate nga jo vetebesimi dhe mendimet, kritikat qe janete regjistruara ne cdo qelize te trurit dhe trupit prej vogjelise. Per te pas afirmacioni efekt duhet ta ndish fuqine e fjales ne krejt trupin dhe qenien tende. Nuk e thu ate vetem per sa me thone nese nuk i beson fuqise se fjales dhe mendimit.

Nese deshiron ta ndryshosh jeten ta besh ate me inspiruese qe ti e mund te motivohesh te jetosh e jo vetem mbijetosh duhet te gjesh zgjidhje tjera se ato qe i ke bere deri em sot. Perdore dhe shfrytezoje kete blog timin dhe shkrimet e mija apo te tjereve per ta ndryshuar jeten qe ti te behesh me e/i lumtur dhe te jesh ne harmoni me vetveten dhe te tjeret.

Cdo ndryshim fillon prej teje!

A e deshiron nje kendveshtrim tjeter mbi jeten?

Nese po atehere shiqoje kete film me poshte.  Per tu inspiruar dhe motivuar ky material eshte i mrekullueshem. Mund ta shiqosh disa here dhe do te mesosh gjera te reja. 

Filmi quhet ” You can heal your life” i bere nga Louise L Hay.  (“Ti mund ta sherosh jeten tende”), dhe eshte ne gjuhen angleze, me perkthim kroat.
 
 Filmi duhet shikuar nga te gjithe.

Louise L Hay eshte nje nder femrat me inspiruese e viteve 80 e deri me sot. Libri i saj eshet bibla ime. Mundeni me google mbi historine e kesaj krijese, ndersa tash dote ndaj me ju kete film qe i ka ndryshuar jeterat e shume njerezve ne bote.

 Filmin shikojeni kur keni kohe dhe kur jene te qete dhe jo te stresuar. :)…

Meditim relaksues, i mire edhe kur je ne depresion dhe ankth


Nese nuk ke informacion te duhur se cka eshte meditimi te lutem lexoje artikullin tim te mehershem per kete. Ate e gjen ketu. 

Ne kete faqe do te dalesh direkt te videoja ku mund te zbatosh kete teknike shume efikase per te pushuar psiqikisht dhe fizikisht.

Sekueuncen e meditimit mund ta gjesh direkt ketu apo edhe  ketu, tek faqja ime ne Facebook.

Cdokush deshiron ta kete me mire, por ralle kush ndryshon

Sot do te shkruaj per Epoken e Re, ate te Informacionit.

…qe dmth strukturat e shoqerise se vjeter te epokes se Industrializmit jane duke u zhdukur, shkaterruar apo ndryshuar totalisht.

Cdo revulucion ndodh njehere. Ashtu edhe revulucioni i internetit dhe strukturave te informacioneve. Ky revlulucion eshte duke ndodhur mu tani ne kete cast perderisa je duke e lexuar kete post.  Nese deshiron te jesh ne casje te rjedhave dhe te jesh ne kete vale bashkangjitu tani.  Jo neser as masnaser por tash. Lexo, hulumto edhe percjelli edhe artikujt e mi edhe ato te ngjajshme si te miat.

Cka do te thote ky ndryshim ne te perditshmen tone?

Ne boten perendimore ky ndryshim eshte duke ndikuar ne jeten e njerezve ne menyre kolosale. Ne ate te karrieres e besa edhe shendetit, pasi qe shendeti eshte i lidhur me stilin e jetes qe e jetojme.

Perderisa ne epoken e Industrializmit puna te ka mbajtur ty, kjo epoke e re e ketij shekullit eshte ndryshe. Ti do ta mbash punen. Ate nese je e zoja apo i zoti. Nese je ne rrethana.
Nese jo, do te ngelesh jashte sistemit.Kjo ere kekron ndryshime masive te te menduarit dhe krijuarit. Ne shekullin e kaluar shteti dhe punedhenjesi ka qene pronari i jetes tende. Ti ke shkuar ne pune, jeten aty e ke kalu edhe si kompenzim e ke marr nje shuem te hollave qe zakonisht quhet rroge dhe qe te ka te ndihmu te mbijetosh e jo jetosh. E ke pas te caktuar  deri ne cilen moshe te punosh qe do te kishe mundur ta marresh pensionin pastaj.

Edhe ky fakt i fundit, pensioni eshte teprice e epokes se kaluar.Historia e saj gjindet ne Gjermani ne fund te viteve 1800, kur edhe jane krijuar pension. Punoni deri ne 65 vjeq qe te kompenzoheni pastaj kur nuk jeni ne gjendje te punoni me.
Por a e dini cka?….ne ate kohe njerezit kane jetuar vetem deri ne moshen 45 vjecare..Kjo ka qene mesatarja e moshes tek burrat sidomos.  Keshtu qe te gjitha te hollat qe jane krijuar duke ju falenderuar ketyre nejerzve qe e kane dhane jeten ne pune ato ju kane mbetur shtetit.

Strukturat e atehereshme ende jane sot..puna ku ti e kalon afer mesatarisht 80.000 ore ne vite nese punon 5 dite ne jave nga 8 ore afer 40 jave. Nese punon me shume atehere natyrisht qe i kalon dhe i dhuron punedhenesit tend me diturine tende sigurisht 90.000 ore ne vite. Shumica prej nesh punojme me shume. Punedhenesi, shefi apo pronari, perfiton prej teje edhe ty te takon nje perqindje shume e vogel e rroges. Nuk krahasohet ne fakt se cka ki kontribu me jeten, diturine tende.Kjo dmth shkurt, se ti e shet vehten, krijimin tend dhe jeten tende ne fakt per nje kompenzim te vogel edhe ne fund nuk dihet se a do te marresh pension sepse fondet jane hargjuar, njerezit jetojne me gjate sot e besa edhe jemi shumuar mjaft.
Te hollat qe jane “kursyer” ne fondet e pensioneve  tregojne prognozat qe do te hargjohen nga ata qe jane lundur ne vitet e 40-ta edhe pse veq kane qene te hargjuara nga qeveritaret e bankat boterore.

Cka do te bejne ne te tjeret?

Fakti tjeter…plot kompani jane duke u zhdukur e duke shkuar ne bankrupt e korrupt.  Te hollat jane atje tek njerezit qe dijne te krijojne mundesi te reja.

Ketu hyn Epoka e Informatikes, ndryshimit. ajo moderne. Ku njerezit i krijojne punet e tyre. Eshte epoka e krijimt te rrjetave ku te gjithe se bashku gejenrojme te holla se bashku.  Natyrisht qe edhe ketu na duhet nje sistem. Ato veq egzistojne, jane te testuara qe nga vitet e 6ota dhe ne veprim e siper. Ne librin e expertit te biznesit dhe financave “The Business of the 21th Century” shkruan Robet Kiyosaki mu per kete fakt. Network Marketing!…Marketing i Rrjetave. Nuk me del ky postim te shkuraj aq sa deshiroj une por ky artikull eshte vetem sa per ta zgjuar nje qelize te trurit qe eshet koha te ndryshojme. Te ecim me zhvillimin.

Koha eshte veq duke ecur, pyetja eshte a po ec edhe ti me ate?

Apo duash te mbetesh ne vitet 1800 ende? Ate vetem ti e zgjedh! Ja ku e ke informacionin dhe kanalin nga  mund te ja fillosh hulumtimeve.

Deri ne postimet e ardhshme te deshiroj nje dite efikase dhe krijuese.

Me percjell edhe tek faqja ne Facebook.

Elvira Haxhiaga edhe ne Facebook

Pasi qe shume nga ju me shkruani dhe i deshironi keshillat e mia, qe zakonisht nuk jane aq te komplikuara ju sygjeroj te klikoni ketu qe hyni ne faqen time ku mund ti gjeni keto keshilla.

Kliko ketu per te dalur tek faqja zyrtare.

Elvira ne Kosove duke e mbajtur nje ligjerate per nje grup te rrinjesh nga Mitrovica, mbi identitetin profesional dhe zhvillimin e karrieres. Mitrovice, 2010