5 arsye pse qellimet duhet shkruar ne leter

Me kete shkrim deshiroj te ndihmoj  ty nese deshiron ta kesh nje jete ashtu sic e enderron dhe e don vet.
Asgje nuk mund te arrijme pa e pas nje plan.
Planet i bejme kur udhetojme, e zgjedhim destinacionin para se mu paketu. I zgedhim rrobat dhe cdo gje qe na duhet per ate udhetim.
Apo edhe martesa. E planifikojme lokalin, e kemi listen e mysafirve, ku kush do te ftohet, ulet, cfare muzike, etj. Te gjitha keto planifikohen dhe shenohen.

Per plan te jetes ne pergjithesi nuk planifikohet shume? Pse eshte veshtire te aplikohen qellimet ne praktike?  Nuk na kane mesuar neper shkolla. As ne rrethet tjera shoqerore apo familiare sepse rralle dikush apo askush nuk e praktiku.

Ata te cilet jane hy ne rrugen e zhvillimt personal apo te biznesit e dijne se pa  pa qellime s’ka destinacion. Lexojme me shume literatura te atyre qe i kane apliku keto ne jete.
E dijne edhe sportistat edhe artistat e mire. Nderrmaresit e sukseshem nuk punojne asnje dite pa e planifiku biznesin. Ata te cilet arrijne e kane dite kete.

Sot nepermes kanaleve te internetit  kemi pasqyre,shembuj  dhe dituri tjeter.

Me poshte vijojne 5 arsye se pse qellimet duhet te shenohen. I kam percjell edhe personat tjere, hulumtoj cdo dite, percjelli blogje, libra etj. Keto 5 aryse jane permbledhjet e shenimeve te Michael Hyatt, autor i New Yourk Times “bestseller”, nderrmares, ligjerues etj. Ate qe e ka deshiruar e ka ai sot.

Pse te shenohen qellimet:

1.  Sepse te shtyjn te dish me kjarte se cka deshiron. Ketu mund te referojme tek udhetimi. Nese nuk din se ku do te shkosh nuk din as cilat rroba ti marresh. Qellimet te ndihmojne te mendosh  dhe nderrmerr hapat specifike. Cka.

2. Sepse te motivon te marresh hapat e duhura. Qellimet e shenuara jane hapi i pare. Duhesh edhe te reagosh. Anglisht thuhet “take action”.  Me ec e punu e jo vetem me shiqu qellimin.  Qellimet e artikuluara me fjale nuk mjaftojne. Kur te shiqon nje qellim te shenuar truri fillon te punon pertej kornizave te caktuara.. Truri eshte nej organ qe bazohet ne zgjidhje te problemeve. Ne kete hap pyetja eshte kur dhe cka me ndermarr.

3. Sepse te ndihmon ti filtrosh mundesite tjera qe nuk i ke menduar me heret. Pas cdo hapi te sukseshem qe e ben do te lindin mundesite te reja.  Ketu duhesh te jesh e/i kujdesshem qe keto mundesi mos te largojne koncentrimin e ndonje qellimi dhe fillojne te punojne me diqka tjeter. Qellimi i rri apo i vjeter duhest shenuar dhe shikuar cdo dite.

4. Sepse te ndihmon ta kapercesh rezistencen. Cdo enderr, cdo qellim, vizion e ka rezistencen dhe friken e vet. Truri eshet i ushtruar te thote jo, te mendon jo apo ne rerziqe. Dhe lehte eshte qe rezistenca ta fitoj qellimin ne mendje.
Qellimi i shenuar te ndihmon te fokusohesh dhe te mbash qellimin e gjalle duke punuar per te.

5. Sepse do t’a mundesoj ty ta shohesh progresin dhe suksesin e edha ta festosh ate. Jeta nuk eshte e lehte. Sidomos nese punojme shume e nuk kemi suksese apo na mungon ate qe e deshrojme ne te vertete. Qellimet e shenuara na bejne te vetedijshem per hapat qe i kemi marr kur te arrijme sukses. Dhe kjo natyrisht duhet te festohet.

Ne postin e ardhshem do te ndaj me ju se cka kam arritur une kur ia kam fillar ti shenoj qellimet.

Edhe ti nga sot mundesh t’ja  fillosh me qellimet e “vogla”. Provoje me 3 muaj.
Cka deshiron te arrish mbrenda ketyre 3 muajve?

qellimet

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s