Vdekja eshte e zakonshme por e panjohur

Pse? 
Per cdo dite vdesim dhe prap nuk kemi aq shume dituri per kete, apo nuk na duket interesant, ndoshta edhe nuk kemi guxim te futemi me thelle ketij procesi te jetes. 
Dje ne facebook e kishte postuar nje mikesh e imja vdekjen e nje kolegu te vet, qe dul te ishte vellau i nje shokut tim te shkolles fillore. Per ate arsye po shkruaj, Sepse e ndiva vdekjen afer, edhe nje here. 
Per fat te mire, ka njerez qe e studijojne kete fakt. Eshte dijetari dhe mjeku Deepak Chopra qe e ka shkruar nje liber qe quhet “Jeta mbas vdekjes”,( Life after death)  ka pastaj  dhe mjek tjere, ai i njohuri i Holandes, Van Lommel qe ka punuar me njerez qe kane perjetu vdekjen klinike dhe mijera doktor , shkencetar, e diejtar tjere qe ju intereson kjo teme e qe punojne me kete cdo dite ne menyra te ndryshme. 
Kultura e re e perendimit ka bere qe vdekjen ta marrim diqka larg nesh.  Diqka qe nuk na takon neve dhe gjindet “atje” dikund, e jo afer nesh. Kulturat e lashta lindore e pranojne vdekjen me me lehtesi dhe ritualet e shumta kane domethenie te njejte dhe te vlefshme sikurse edhe ritualet e lindjes. 
Vdekja eshte jo vetem afer dhe pjese e jonja por edh eeshte prezente cdo sekund dhe kjo mua gjithmone me ka fasionuar. Kur nje person “papritmas” eshte alrguar pergjithmone, apo nje prezence nuk ndodhet me.
Eshte cudi ndoshta te them por procesi i vdekjes per mu eshte mrekulli sikurse edhe procesi i lindjes. Cdo qelize e trupit tone, mobilizohet, behet gati te transformohet ne dicka tjeter….qe biologjikisht vdes . Ne nivelin tjeter astral mund ta quaj transformim i dimenzionit. Ma merr mendja se nese kishim qene me te vetedijshem per trupin tone dhe te kishim kontakt me te madh me te, ne do ta kishim ndi kete me shume. Kur te na ofrohet casti i transformimit.
E quaj pra transformim se nuk besoj qe aty eshte fundi i “udhetimit” tone. Ne formen tone fizike po, por jo ne ate shpirterore. Udhetimi ja vazhdon edhe me tutje. Eshet gjithashtu fasionuese vdekja klinike apo siq e quajne ne perendim “eksperience afer  vdekjes” ( Near death experience). Kur cdo gje perfundon ne nje menyre dhe prap mbrenda disa casteve te shkurta apo gjata cdo gje ringjallet prap. Mrekulli e padiskutuar.
Per mu vdekja eshte nje kah tjeter i segmentit te njejte sikurse lindja. Apo te them dy drejtimeve ne nje rruge.
Ndoshta te duket cudi por  me vdekjen ringjallen apo upgradohen nivelet tjera te vetedijes. E vjetra sjell diqka te re. Eshte e dhmibshme normal, personat qe i kemi pas afer do te na mungojen gjithmone, por si dukuri eshte mrekulli ne veti.

Paramendoje nese nuk kishim vdekur kurre!!….
Si u ndive kur e lexove kete fjali??…..

Ne lindim cdo dite dhe vdesim cdo dite. Dicka ne ne lind cdo dite dhe vdes cdo dite…proces qe reflektohet dhe pasqyron jeten mbrenda nesh dhe rreth nesh, nese e shiqojme me me vetedije dhe nese i zgjerojme perspektivat.
Edhe une them sikurse Deepak Chopra se jeta pas vdekjes do te jete aq kreative, e gezueshme, e lehte, dhe e pafundshme sikurse edhe jeta para vdekjes.
Per secilin nga ne. Ketu po foli prap per nivelin astral. (Mund ta hulumtosh ne google se cka dmth ky nivel, nese nuk je e njohur me termin).
Forma jone fizike dhe intelekti yne eshte i kufizuar, Jemi duke e ngritur kete nivel duke i falemnderuar “vdekjes”.  
Nese te duket i cuditshem ky postim apo nuk e kupton, nuk ka lidhje fare, mos u brengos. Ka materiale tjera qe me siguri te pershtaten ty me mire.  
P.s Kete qe e them une eshte vetem mendimi im, nuk dmth te jete e verteta ABSOLUTE! 🙂

näradöden

Advertisements

4 përgjigje ndaj “Vdekja eshte e zakonshme por e panjohur

 1. vdekja eshte process transformues dhe njeherit mundesi qe shpirti te vazhdoi zhvillimin, keshtuqe no need for fear”. Nese frigohemi per njerezit qe i leme pas prap ska nevoj per frige pasi te gjithe do i takoim biles me shpejtesi te drites. Ty te falemnderoi per postimin dhe te lumte pasi ke thy nje tabu rreth temes ndersa ne anen tjeter njeriut i duhet te informohet per procesin ne menyre qe te pregatitemi pasi siq thote nje fjele e moqme “vdekjen e kemi me afer se kemishem”.

  posto thenjen

 2. Flmnd Vjollca per pergjegjjen mbeshtetese, sepse nuk ju dihet reakcioneve te njerezve!
  Perqafime
  //E

 3. Hej! Nu kan inte lilla ugglan sova och surfar runt som vanligt. Har hittat lite flum, bland annat begreppet “indigobarn”, har du någonsin hört talas om det? Kan inte så mycket om det men det finns en hemsida. Hursomhaver så tänkte jag dela med mig om det är av något intresse för dig. Här har du iaf. två länkar med beskrivning på begreppet..

  http://www.tidningennara.se/Reportage/Lar-kanna-ett-indigobarn/

  http://www.indigobarn.se/

  Det är kanske för flummigt men tycker det ändå verkar liite intressant och finns inget många jag kan “tipsa” om detta 🙂

  Ha det bra!

  • Hej på dig du!! 🙂 Trevligt med dina komentarer alltid.

   Indigobarn har jag hört talas om för några år sen..typ 10 kanske?..:)…det har varit flummigare då, men det börjar bli mer “Naturligt”….Jag har träffat några sådana…
   De sägs att alla barn som är födda efter år 2000 är indigobarn. Det kan man iofs se ibland, att de är lillgamla eller gamla själar. Beyond genius…

   Kram på dig och tack för länkarna. På albanska vet jag inte…jag kanske blir redo att skriva om det snart :)…

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s