Cdokush deshiron ta kete me mire, por ralle kush ndryshon

Sot do te shkruaj per Epoken e Re, ate te Informacionit.

…qe dmth strukturat e shoqerise se vjeter te epokes se Industrializmit jane duke u zhdukur, shkaterruar apo ndryshuar totalisht.

Cdo revulucion ndodh njehere. Ashtu edhe revulucioni i internetit dhe strukturave te informacioneve. Ky revlulucion eshte duke ndodhur mu tani ne kete cast perderisa je duke e lexuar kete post.  Nese deshiron te jesh ne casje te rjedhave dhe te jesh ne kete vale bashkangjitu tani.  Jo neser as masnaser por tash. Lexo, hulumto edhe percjelli edhe artikujt e mi edhe ato te ngjajshme si te miat.

Cka do te thote ky ndryshim ne te perditshmen tone?

Ne boten perendimore ky ndryshim eshte duke ndikuar ne jeten e njerezve ne menyre kolosale. Ne ate te karrieres e besa edhe shendetit, pasi qe shendeti eshte i lidhur me stilin e jetes qe e jetojme.

Perderisa ne epoken e Industrializmit puna te ka mbajtur ty, kjo epoke e re e ketij shekullit eshte ndryshe. Ti do ta mbash punen. Ate nese je e zoja apo i zoti. Nese je ne rrethana.
Nese jo, do te ngelesh jashte sistemit.Kjo ere kekron ndryshime masive te te menduarit dhe krijuarit. Ne shekullin e kaluar shteti dhe punedhenjesi ka qene pronari i jetes tende. Ti ke shkuar ne pune, jeten aty e ke kalu edhe si kompenzim e ke marr nje shuem te hollave qe zakonisht quhet rroge dhe qe te ka te ndihmu te mbijetosh e jo jetosh. E ke pas te caktuar  deri ne cilen moshe te punosh qe do te kishe mundur ta marresh pensionin pastaj.

Edhe ky fakt i fundit, pensioni eshte teprice e epokes se kaluar.Historia e saj gjindet ne Gjermani ne fund te viteve 1800, kur edhe jane krijuar pension. Punoni deri ne 65 vjeq qe te kompenzoheni pastaj kur nuk jeni ne gjendje te punoni me.
Por a e dini cka?….ne ate kohe njerezit kane jetuar vetem deri ne moshen 45 vjecare..Kjo ka qene mesatarja e moshes tek burrat sidomos.  Keshtu qe te gjitha te hollat qe jane krijuar duke ju falenderuar ketyre nejerzve qe e kane dhane jeten ne pune ato ju kane mbetur shtetit.

Strukturat e atehereshme ende jane sot..puna ku ti e kalon afer mesatarisht 80.000 ore ne vite nese punon 5 dite ne jave nga 8 ore afer 40 jave. Nese punon me shume atehere natyrisht qe i kalon dhe i dhuron punedhenesit tend me diturine tende sigurisht 90.000 ore ne vite. Shumica prej nesh punojme me shume. Punedhenesi, shefi apo pronari, perfiton prej teje edhe ty te takon nje perqindje shume e vogel e rroges. Nuk krahasohet ne fakt se cka ki kontribu me jeten, diturine tende.Kjo dmth shkurt, se ti e shet vehten, krijimin tend dhe jeten tende ne fakt per nje kompenzim te vogel edhe ne fund nuk dihet se a do te marresh pension sepse fondet jane hargjuar, njerezit jetojne me gjate sot e besa edhe jemi shumuar mjaft.
Te hollat qe jane “kursyer” ne fondet e pensioneve  tregojne prognozat qe do te hargjohen nga ata qe jane lundur ne vitet e 40-ta edhe pse veq kane qene te hargjuara nga qeveritaret e bankat boterore.

Cka do te bejne ne te tjeret?

Fakti tjeter…plot kompani jane duke u zhdukur e duke shkuar ne bankrupt e korrupt.  Te hollat jane atje tek njerezit qe dijne te krijojne mundesi te reja.

Ketu hyn Epoka e Informatikes, ndryshimit. ajo moderne. Ku njerezit i krijojne punet e tyre. Eshte epoka e krijimt te rrjetave ku te gjithe se bashku gejenrojme te holla se bashku.  Natyrisht qe edhe ketu na duhet nje sistem. Ato veq egzistojne, jane te testuara qe nga vitet e 6ota dhe ne veprim e siper. Ne librin e expertit te biznesit dhe financave “The Business of the 21th Century” shkruan Robet Kiyosaki mu per kete fakt. Network Marketing!…Marketing i Rrjetave. Nuk me del ky postim te shkuraj aq sa deshiroj une por ky artikull eshte vetem sa per ta zgjuar nje qelize te trurit qe eshet koha te ndryshojme. Te ecim me zhvillimin.

Koha eshte veq duke ecur, pyetja eshte a po ec edhe ti me ate?

Apo duash te mbetesh ne vitet 1800 ende? Ate vetem ti e zgjedh! Ja ku e ke informacionin dhe kanalin nga  mund te ja fillosh hulumtimeve.

Deri ne postimet e ardhshme te deshiroj nje dite efikase dhe krijuese.

Me percjell edhe tek faqja ne Facebook.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s