Mrekullia e trurit tend

Fig. 1. Fuqia e trurit tend te mrekullueshem

Ky ilustrim eshte fantastik per ta paraqitur trurin tend,  qka ndodh ne kete organ me te sofistikuar ne trupin tend dhe si ta mirembash ate.

Nese e veshtron me vemendje e shef  vendin se ku ndodhin mendimet me vemendje. (ngjyra e kalter e qele). Vetedija yte e kontrollon vetem 5% te trurit tend dhe mendimeve tuaja, kurse 95% te mendimeve dhe veprimeve tua vijne nga nenvetedija. (Ngjyra e kalter e mbyllte).
Ti i mendon rreth 70.000 mendime ne dite. Mesatarisht 90% te mendimeve jane te njejta qe i ke bere ne diten e kaluar. Nese je e/i vetedijshem per kete atehere vetem ti mund at ndryshosh ate fakt.

66,6% e trurit permban yndyrre. Kjo siperfae e mbrron neuronet e tua (lidhjet/rrjeta e ndryshme  ne tru, ku vetedija dhe nenveteija jane te regjistruara dhe regjsitrohen cdo dite). Keto rrjeta permbajne 70% yndyrre. Prandaj eshte me se e rendesishme te hash vaj peshku, perime, vaj ulliri, avokado, arra, lejthia, etj. Por me kryesorja dhe esenciale eshte vaji i peshkut, Omega 3.  Cdo dite, vere apo dimer.
Humbja apo mungesa  e kesaj yndyrra eshe e lidhur me depresion, semundjen Parkinson dhe Alzheimer, te gjitha keto te lidhura direkt apo indirekt  me sistemin nervor te trurit.

Qe ta mirembash shendetin e nje truri vital dhe te shendosh duhesh natyrisht ta trajtosh ate duke i dhuruar energji. Ate mund ta besh me meditime te ndryshme. Eshte e pranuar dhe aprovuuar se meditimet e rrisin nivelin e IQ, pastaj te relakson, ta largon stresin nga trupi dhe truri, dhe e promovon trurin me nivele me te larta te mesimit te gjerave te reja.

Ndegjoje muziken, sidomos ate qe te ben te relaksohesh dhe te ben te ndihesh mire e qe ta ngrit nivelin e energjise.  Eshte e pranuar ne rrethet shkencore nga studimet e shumta qe muzika e ndryshon dhe e forcon strukturen e trurit.

Mendimet jane te verteta, dhe cdo mendim krijon efekte biologjike dhe fizike ne trupin tend. Trupi yt i pergjigjet ketyre mendimeve dhe i pranon ato sikurse te jene fizikisht te vereteta. Shembull ketu mund ta jap limonin. Nese e mendon se je duke e prere limonin me thike, ne copa te medha apo vogla, ja mendon lengun qe rrjedh nga keto prerja atehere trupi yt kesaj i pergjigjet duke prodhuar saliv ne nivlel me te larte ne goje. Popullorqe themi “me del langu prej gojes”.
Keto efekte ne trupin tend i kane edhe mendimet tjera qe i mendon cdo dite.

Per ta shiquar videon ne gjuhen shqipe mbi rendesine e vajit te Peshkut, apo Omega 3 shiqoje ketu. 

Edhe ne Facebook eshte faqja zyrtare qe permban keshilla te shumta si ta mirembajme dhe forcojme shendetin tone. KLiko ketu qe te arrish atje. 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s