Një vështrim i vogël mbi percepcionin e depresionit sipas Medicines Tradicionale Kineze dhe asaj “moderne” te perendimit.

 

Shkaqet e “depresionit dhe ankthit”

Kete veshtrim e bej edhe une edhe pse dituria ime mvaret nga studimet e ndryshme te medicines moderne.

Une  ekam zakon ti vej sendet ne raport me njera tjetren. Nuk kenaqem kur dikush ma jep nje fakt. Une atij fakti  gjithmon kam deshire tja zbuloj burrimin. Prandaj edhe interesimi im per alternativat tjera te medicines jane shume inetersante dhe i studjoj cdo dite.
Me poshte vijon nje veshtrim interesant.

Medicina moderne e trajton depresionin dhe ankthin si simptom jonormal te procesit kimik ne tru. Barrërat antidepresive që ju rekomendohen njerezve nga mjeket shume here e ndryshojne kete proces kimik te trurit dhe e bejne qe truri “te imitoj” proceset e zakonshme kimike.

Kur truri eshte ne jo balanc nga streset e thella, normal qe ai do te shpreh procese tjera kimike, kjo nuk do te thote qe ato jane jonormale, ato mund te jene te jozakonshme, nese krahasonhen kur truri eshte ne gjendje te balancuar.

Ne anen tjeter nese e shikojme diturine e medicines se vjeter kineze e shofim se depresioni trajtohet jo si problem ne tru por me shume problem ne gjoks. Ndjenjat qe lidhen me vdekje, humbjen e te afermit, dhunes, represioeneve tjera psiqike dhe fizike, si dhe streseve te ndryshme te thella e jo te thella shkaktojne shtrengimin ne gjoks, kufizon qarkullimin e energjise dhe lengjeve ne mëlqi, zemer dhe organe tjera te trupit. Mjekesia tradicionale kineze kete e quan “Stagnim i energjise ne mëlqi” ndersa ne perendim kjo quhet depresion dhe ankth.
Nga kjo mund te shkaketohet kufizim i energjise ne gjoks gje qe e zgjon nje ndjenje irrituese (agjitacion) qe njifet si “te nxehurit ne zemer”.
Ne perendim kete e quajme ankth pse versuljet e panikes. (Panic attacks)

Vet mendoni e ndijeni pergjegjesine e juaj kur tju rekomendofet diqkafi nga mjeket. Pyeteni pse kjo e pse ajo Ju jeni te zotit e trupit tuaj dhe askush tjeter.

Medicina kineze perndryshe i ka njohurite dhe diturite e saja qe nga kohet e lashta te egzistences se njeriut dhe cdo shkak i semundjeve sherohet me bime dhe mirembahet me bime.

Medicina moderna ne anen tjeter ka arritur shume edhe ajo,por qe ti zgjedh rastet emergjente, midis jetes dhe vdekjes. Ndersa sa i perket mirembajtjes se shendetit medicina tradicionale e Lindjes ne pergjithesi eshte para asaj moderne me se paku 5.000 vite.
Edhe i ashtuquajturi depresion mund te zgjidhet me medikamente bimore dhe trajtime tjera teraupetike qe kane lidhje me emocionet dhe ndjenjat tona e jo vetem me trurin tone e jo vetem me barrera antidepresive.

Nese problemi eshte pernjemend ne meqli, gjoks e zemer, pse perzihemi ne tru?

Mendo e veshtro edhe ti!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s