Cka jane antioxidant-et?


Ne vitet e 70-ta industria e shendetit eshte perqendruar ne vitamine ne menyre individuale. VItamin A, B, C, D apo E. Kur kemi pasur ndonje problem me shendetin kemi pasur zakonisht mungese te ketij vitamini apo atij.

Ne vitet e 9o-ta si baze e studimeve shumevjecare  ne lamit  e ndryshme te shendetit, si asaj se medicines moderne por edhe medicines tradicionale edhe dituria mbi vitaminet eshte zgjeruar. Tani flasim per ANTIOXIDANDET.
Shendeti nuk mvaret prej atij vitamini apo kesaj supstance por prej proceseve te shumta dhe te ndryshme.

Antioxidantet jane permbledhje substancash nga burrimet e ndryshme te vitamineve qe me se shumti vijne nga pemet, perimet dhe dritherat.

Nuk jane pra nje vitamin apo dy, por nje rrjete e vitamineve  dhe supstancave tjera qe gjinden ne te gjithat qe i konsumojme qe se bashku e mbrojne qelizen nga “demtimet” qe i kanosen.

Demtimet e qelizave zakonish shfaqen kur trupi liron radikale te lira.

Cka jane radikalet e lira?

Para se tja vazhdoj me radikalet e lira mire eshte tju perkujtoj se cdo qelize e trupit e ka rolin e vet te vecante qe ta kryej punen e vet ne menyra te plote dhe shendoshe. Cdo proces i nivelit molekular dhe atomik  ne qelize mvaret nga proceset e lirimit te radikaleve te lira qe e demtojne trupin.

Antioxidantet e kane rolin elementar dhe shume te rendesishem per shendetin e trupit tone.  Ato jo vetem qe e mbrojne qelizen,  por edhe bllokojne dhe elimojn rrezikun nga sulmet e radikaleve te lira ne organet e trupit.
Radikalet e lira hyjne ne trup neper mes ambientit te helmueshem, ajrit jo te paster, rrezatimit, pirjes se duhanit, pesticideve, ushqimit te konzervuar dhe shume substancave tjera qe te gjithe ne i konsumojme me apo pa deshiren tone ne kete bote moderne.
Keto radikale “explodojne” ne qeliza edhe nga pagjumesia, stresi, dertet, deshperimet, ankthet e shume faktore te tjere te ngjajshem. Kjo shkakton shkaterrim te ngdalashem te trupit dhe trurit. Ndersa e gjithe kjo rezulton ne semundjet e parakohshme dhe jo te nevojshme.

Antioxidantet i gjejme me se shumti ne peme, siq, qershia, mona, boronica, ferrë, kajsia. Pastaj  limoni, portokalli i kuq, kiwi, dredheza, shalqini, pjepni.
Perimet: Spanaqi, speci i kuq, majdanozi, broccoli, tomatet dhe luleakër.
Antioxidantet gjinden gjithashtu edhe ne mishra, sidomos ne peshqi.

Qe ta permbledhi kete post shkurtimisht  ne antioxidante inkludohen  Vitamini A, Vitamin E, Vitamini C.
beta-carotene(gjindet ne karrote, squash,broccoli etj),
Lycopene (me se shumti ne tomate, shalqin, kajsi, guava etj)
Selen (arrat, dritherat, mishi kuq, peshku, vezet).

Ky rrjet i vitamineve dhe dritherave na ben qe te ndihemi me te forte, me te gezueshem dhe te ndihemi me te rrinj.
Te konsumojme me vetedije domethene shume. Kur te dijme rendesine dhe rolin e supstancave qe i konsumojme cdo dite ne mund te ndikojme  ne statusin e shendetit tone dhe ta ngrisim ate ne nivel me te larte.

Jemi te mvarur nga pemet e perimet dhe ne te njejten kohe ato permbajne e pesticide qe jane helmuese  per trupin.  Duhet te kemi parasysh se antioxidantet mund te mirren gjithashtu edhe me ane te vitamineve natyrore me ane te kapsulave. Kombinimi i ketyre dy llojeve te antioxidanteve eshte me se i rekomenduar.

Nese keni mundesi te kyqeni ne aktivitetin e drejteperdrejte ne webb qe ndodh Live me daten 28/6 ne ora 18.15 do te ishte shume mire. Me shume detale ka ne postin e kaluar. Aty do te flas edhe per rendesine e antioxdanteve dhe si ato ndikojne ne shendetit tone mental.


Advertisements

Një përgjigje ndaj “Cka jane antioxidant-et?

  1. Mirembrama Elvira , ju falenderoj shum per keto qemi dergoni …po kisha pas deshire diqka ma shum per vitaminat …ju pershendes e ju falenderoj shum..

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s