Ngjarjet interesante ne Evropë!

Dua ta cek qe en fillim se kesi lloj ngjarjes mediat kurre nuk do t’ju shtojne vemendje. Keto lloj ngjarjehs jane shume pozitive dhe ju japin shprese individeve qe me fuqine e vet se bashku me te tjeret mund ta ndryshojne situaten politike dhe shoqerore. Mediat interesohen vetem per masakra, mbytje, konflikte dhe e ben njerin te ndihet viktime dhe pa fuqi. Kjo eshte ne ineters te pushtetit qe i kontrollon mediat dhe popullin ne teresi.

Ky postim do t’ju dedikohet te gjithe juve, sepse ju jeni fuqi ne bahskepunim me ate te gjithekrijuesit dhe kur krijoni ne paqe dhe dashuri atehere mund tju sjellni juve dhe rrethit te juaj  e edhe shoqerise shendet te plote dhe ultimat!

Me poshte mund ta lexoni artikullin origjinal ne gjuhen angleze, qe ben fjale per fuqine  epopullit islandeze qe e kane ndrruar te gjithe strukturen politike dhe ekonomike vet duke ja filluar ta rrezoj qeverine dhe perjashtoj drejtorat e bankave qe kene tu e qu Islanden ne ferr dhe shteti ish shuem afer bankruptit.

Me pohte vijon shkrimi im qe e kam publikuar ne Facebook e pastaj me poshte lenku i artikullit origjinal.

“Mos thuni qe nuk eshte e mundur!…Populli i Islandes ne paqe e ka ndru qeverine, bankat e botes i ka bo nacionale edhe vet e ka percaktu se si me zgjedh situaten ekonomike qe hajnat qeveritar se bashku me hajnat e bankes kene tu e qu Islanden ne bankrupt. Edhe krejt ne paqe edhe 100% popullqeverisje! :)…Mediat boterore asgje skane cek per revulucionin ne Islande sigurisht sepse per mediat nuk eshte interesante ku qeshtjet zgjidhen ne paqe dhe kur populli vet qeverise edhe me kryesorja qe eshte e mundur me e rizgjedh nje situate tjeter!!..P.s. njeriu i vjerrun eshte kukull….”.

Artikulli origjinal. Kliko ketu: 

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s