Cka është Anorexia?

Në shtetet perendimore kategorizohet Anorexia (Anoreksia) si semundje e cregullimit mental dhe fizkik, gje qe rezulton qe personi (ne te shumten e rasteve femrat e moshave te reja) te humb peshe ne menyre extreme.  Me fjale te tjera eshte cregullim psykosomatik.

Ne televizion kemi pas rast te shohim modele qe peshoojne ne mes 40-45 kg. Ato jene shembuj perfekt se si duket nej trup anorektik.

Zakonisht fillohet ky proces kur personi fillon te bej dieta, sepse i duket vetja qe eshte ne peshe te madhe edhe pse ka peshe perfekte, paralelisht me gjatesine dhe peshen. Sa me shume hyn ne kete proces personi e humb “realitetin” se cka eshte peshe normale dhe extreme. Personat med anoreksi zhvillojne me ne fund fobi te ushqimit, ose kane frike nga cdo lloj ushqimi. Kur te shiqojne vehten ne pasqyre nuk e shohin vehten qe peshojne 40 kg kg por si nje trup normal qe peshon 60 kg. (Nese kane gjatesi 160-162 cm).

Eksperience ime shume vjecare e punes dhe hulumtimi im i eksepriencave tjera tek   terapeutet te shumte qe kane punuar me persona anorketik bej te konstatoj qe personi qe vuan apo e zhvillon anoreksin vuan nga nje traume extreme qe ka rezultuar ne piken e fundit te ketij cregullimi.  Ky eshet signal i fundit per ti ndihmuar ketij personi.

Personi anorektik e humb totalisht relacionin me ushqimin dhe trupin e saj qe ne te shumten e rasteve behet pa vetedije.  Ketu NDIHMA eshte mese e domosdoshme!

Kur keta persona hyjne ne proceset e sherimit me ane te terapive te ndryshme tregojne shume here se kete e kane bere per ta denuar vetveten sepse e shohin se ngjarja traumatike qe ka ndodh me trupin e tyre eshte faji i tyre.  Ky eshet perceptimi i tyre.

Kur flas per eksperience traumatike a kam fjalen per abuzim fizik apo mental qe i ka ndodh ketij personi  ne moshe shume te re.  Ne te shumten e rasteve personave anorektik nuk ju kujtohet ngjarja fare, por kur kane hy ne proceset e terapive ka ndodhur qe vizualisht dhe gradualisht t´ju paraqiten ngjarjet traumatike me sekuence te shkurta te gjata disa sekonda.  (Flash Backs)
Se sa zgjasin keto terapi mvaret krejetsisht nga trauma, ngjarja dhe si ky person e perjeton dhe e proceson kete eksperience traumatike.

Nese semundja nuk parandalohet rreziku eshet i madh qe trupi te shkaterrohet suksesivisht si rezultat i urritjes vullnetare. Keta persona nuk hajne fare gjate kesaj periodhe se anoreksise,  apo fare pak.  Kjo periudhe mudn te zgajse disa vite. Trupi nuk ushqhete sa duhet dhe organizmi hyn ne ne jobalance, gradualisht kolapson  deri ne nje situate tragjike ku personi mund edhe te humb jeten. Dua te shtoj se anoreksia eshte semundje shume e rrezikshme.

Problemet qe ju kane kanosur sheteve perendimore me anorexi nuk ka qene te lehta. SHumica e vajzave kane shpetuar dhe kthyer jetes normale. Fakti shume i rendesishem eshet te permendet se  shoqeria duhet te edukohet dhe te njohet me seumndje te ndryshme psykosomatike dhe te jete e hapur qe kjo ekseprience mund t ndodh cdokujt ne cdo vend.
me poshte jane vetem disa shembuj se si duken trupat anorektik.

 Ne postin e ardhshem do te shkruaj per symptomet e anoreksise.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s