Pse belbëzon femiju?

Perveq se ne tru ndodh nje cregullim tek signalet ku drejtohen te te folurit eksperienca ime shumevjecare dhe studimet e shumta alternative qe jane bere tregojne se femiju fillon me belbezu kur e kupton se nuk mundet me u shpreh lirisht. Ose nese per kete femije ambienti eshte i stresuar, dhe e ben kete te pasigurt te flas.

Cregullimet e te folurit tek disa femije jane te zakonshme. 

  Ne keto raste eshte shume me rendesi t’ja bejme femijut te ditur se cdo gje eshte ne rregull dhe  ti orfojme nje ambient te qete dhe pa konflikte. 

Ne disa raste femiju i cregullohet te te folurit kur ai ose ajo nuk guxojne te qajne apo ti shprehin ndenjat se cka i mbren. Edhe pse ne te rriturve kjo na duket e cuditshme duhet ta dijme se femiju i sheh gjerat nga perspektivat tjera. Per ata cdo gje eshte ashtu sic duket dhe shpesh here nuk ka hapsire te manipulohet asgje.

Edhe pse femiju nuk tregon se cka e mundon nuk domethene se ate nuk e mbren asgje.

Zakonisht te belbezuarit paraqitet te mosha dy e gjysme deri ne shtate vjecare. Gjate kesaj periudhe mire eshte te flasim  me femijun ngadale, ti shprehim fjalet me kujdes dhe tja bejme femijut te ditur se cdo gje do te rregullohet.  Dhe mire eshte qe kete ta marrim si serioze dhe ketu duhet prinderit ose te rriturit rreth femijes te ndryshojne diqka qe nuk eshet ne rregull.

Ne disa raste belbezimi nuk zhduket edhe kur femiju rritet. Ne te shumtat e rasteve femiju fillon te flet pa cregullime ne moshen para se tia filloj shkolles, por ka edhe raste qe edhe ne moshuen madhore nese ka ndodhur diqka radikale tek personi te folurit eshet rregulluar. 

Mos harroni se femiju i kupton ngjarjet me shume se qe te rriturve ju merr mendja. Edhe mos u mundoni me genjy apo manipulu per ta bere situaten me te lehte. Pa marre parasysh se per cka behet fjale. Sinqeriteti eshte gjeja me e mire per femijun. Edhe femiju kupton ckado qe i thojme, nese i flasim me besim qe i besojme femijut. Kete femiju e ndin!

Te kemi besim tek femiju, mos te trajtojme si femije por sic nje qenie qe i kupton gjerat. Nese ndiheni te brengosur dhe nese e keni ndonje anetare ne familje qe ka belbezuar ose belbezon atehere  eshte mire qe femiju te flas me logoped. (Pedagog i te folurit). Sa me heret aq me mire. 

Krijoja femijut nje ambient te qete  ku femiju ndihet i sigurt dhe i respektuar. 

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s