Margarina eshte e demshme!

Prej qe ka fillu masivisht te prodhohet  margarina ne treg ne mes te luftes se pare e te dyte  boterore edhe semundjet e zemres dhe infraktet kane filluar te rriten masivisht.

Gjate asaj kohe margarina ka qene e demshme e lire dhe eshte konsumuar me masa te medha. Sot margarina eshte helm, faktikisht!

Nese ke margarine ne shtepi hudhe menjehere. Hiq pa mendu.  Margarina ta pengon qarkullimin e gjakkut dhe e ndryshon  essencen e gjakut.

Margarina perdoret si yndyrre pa qene yndyrre. Eshte yndyrre e hidrogjeinizuar , shkurt e shqip, artificiale. Industria e margarines egziston veq per qeshtje ekonomike, me fitu. Sa i perket aspektit etik kjo e industri  sipas mej vlen te denohet.

Asnje qeleize e trupit nuk do ta “njef” margarinen si pjese natyrore te saj por do ta shfrytezoj ate sikur te jete yndyre natyrore qe i takon trupit.  Figurativisht qeliza manipulohet dhe me ne fund nuk din qka te bej me te edhe e vendos aty ku vendoset yndyrra natyrore. Edhe efekti do te jete pasojat ne gjak, zemer, tru, e sipas kesaj pasojat tjera negative.

Gjalpa dhe vajrat jo te rafinuara siq eshet ajo e ullirit rekomendohet. Yndyrra e peshkut Omega 3) eshte baze e krijimit dhe zhvillit te trurit dhe trupit prej qe jemi foshnje ne bark te nenes e deri kur te vdesim.  Ne Youtube e kam be nje sekuence te videos vetem per grate shtatezene dhe Omega 3.  Sekuencen mund ta shiqosh ketu. Nese je shtatezene nuk ben assesi ta konsumosh margarinen ne asnje mase, as pak as shume.  Do ta demtosh vehten dhe foshnjen.

Me shkruaj nese ke pyetje. Do te jem mese e gezuar te ndihmoj dhe rekomendoj edhe tableta te vajit te peshkut qe faktikisht duhen te konsumohen cdo dite nga secili prej nesh e sidomos nga shtatezenet.

Email: elvira@lookfeeldogood.com

Ne Facebook mund te na gjehs edhe tek “Ta Forcojme shendetin shqiptar”. Kliko ketu. 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s