Truri dhe marifeti i tij

20120110-174413.jpg

Truri eshte organ qe ta drejton jeten. Ate e dijme te gjithe!

Aftësia  se qka mund te krijon truri i shendoshe i njeriut eshte magjeps. Jo vetem te krijimeve ne shkence dhe zgjdhjeve te problemit por edhe signalet qe truri ia dergon cdo organi te trupit pa e perseritur apo bere asnje gabim. Pastaj mendimet dhe aftesia e trurit te perpunoje kujtesen dhe te lidh ate automatikisht me ndjenjen fizike qe mund ta ndish me krejt trupin eshte krijim ne veti. Truri na punon edhe kur trupi na pushon. Ai punon ne disa frekuenca dhe dy dimenzione te vetedijes. Mjafton veq te mendosh se cfare ngjyre e ka pas vetura e pare e babit dhe vetura te del para ftyres. Apo edhe edhe me ane te hypnozes truri mund ta paraqet ndjenjen e ndonje perjjetimi specifik prej kur ke qene ne bark ta nanes.

Per trurin dhe marifetin e tij jane shkruar miliona libra dhe bere shume filma, edhe ende njeriu behet i magjepsur edhe zbulon sende te reja se cka mund te arrij ky organ qe permban 60% yndyrre dhe peshon vetem 1200 gram.

Sa ta merr mendja ty qe njeriu e shfrytezon kapacitetin e trurit?

Studimet tregojne se njeriu mesatarisht ne dite i mendon 65.000 mendime! Ajo qe me mahnit mu eshte se deri  98% te mendimeve jane te njejta!!!

Cdo dite mendojme njejte edhe presim zgjidhje te reja!!! Ky ekuacion eshte i pamundur. Ne postet e ardhshme do te shkruaj si ta ushtrojme kreativitetin e ketij organi magjeps qe veq “ndryshket” ne kokat e njeriut e edhe si ta “mirembajme” te shendosh. Aftesia e tij mund te arrij sende qe nuk mund te paramendohen dhe pershkruhen. A nuk eshte gjynah qe veq te rrin ne koke e te “blun” sende te njejta cdo dite, tere jeten.

Eshte koha te mendojme mendime te reja dhe ta e sjellim kreativitetin tone prap ne jeten tone. Sipas nje studimi ne USA kur jemi ne meshon 2-7 vjecare niveli i kativitetit tone eshte ne maximum. Kur te rritemi zvogelohet me pak se 10%. A e din pse? Nese jo atehere prit deri ne heren tjeter se atehere do te tregoj.

Trurin edhe pse nuk e shfrytezojme per sende te reja edhe kreative ai prap na punon. Nuk ndalet.

Ju lutem filloja ta shfrytezosh trurin me vetedije. Kushtoji rendesi edhe mundohu te mendosh mendime te reja, te lexosh me shume se te shiqosh TV apo Te jesh ne Facebook vetem per te humbur kohen.

E ki nje send ne koken tende qe ta ben te mundur te flasesh, shikosh, degjosh, ecesh,shkruash,dashurosh,punosh,krijosh e edhe te shkosh ne hene e te kthehesh. Shfrytezoje ate!

Bashkangjitju grupit tone te ri ne Facebook . Kliko “Ta forcojme shendetin shqiptar!. 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s