Pse dieta te ben te hyp ne peshe e jo te humbesh peshe?

Sa here e kam vizituar Kosoven jam mahnitur nga kreativiteti dhe fantazija e popullit tone kur bjen fjala tek recepti i dietave. Cdo here qe shkoj eshte nje recept i ri. Me e popullarizuara eshte ende ajo qe ben te hash proteine dhe yndyrre por jo karbonidrade. Vjet ishte ne mode dieta me uje. Nje here ne jave vetem uje pine e asgje nuk hane e pine gjate tere dites, as nates e gjate tere javes mund te hash si zakonisht. Pastaj eshte edhe nje gjithashtu e famshme, smund pa e permend ajo me peme e perime e mish.

A po mundeni me ndi se sa paradoksale edhe e ç’mendur ideja te humbesh peshe duke e shkaterru sistemin e metabolizmit. Edhe diqka qka eshte edhe ma interesant eshte se ata persona qe cdo vite po i ndrojne receptat sa here qe te shkoj jane ne pesh te njejte apo edhe me shume kane bere pesh!!!!

Prandaj ky post ju kushtohet juve qe i ndrroni receptat shpesh. Edhe nje gje dua te ndaje me ju para se mjeku tju thote stop! Atehere eshte vone!
Ndalu tash ma mire para se te kolapson organizmi apo pjeset e tij. Je duke ia cregulluar trupit edhe trurit nje sistemi te programuar qe 100.000 vjeteve. (Ketu e kam fjalen se si trupi dhe truri jane te “programuar” per ushqim). Nuk mu ta ndryshosh evulucionin biologjik te trupit me dietat e dimrit dhe veres. Trupi eshte i krijuar qe te punoje dhe funkconoje perfekt kur eshte i ngopur ne balanc e jo i urritur.

Truri 100.000 vjeqar i qenieve te organizmave te mehershme te qenieve njerezore ka qene i mvarur prej yndyrnave te peshkut. Ashtu eshte edhe sot. Per ate arsye edhe vegetarianet ne vendet evropiane edhe hasin ne probleme shendetesore per shkak te mungesave te yndyrnave te proteinave ne trup. Edhe pse i kane zevendesuar me yndyrrna bimore nuk ju ndihmon. Yndyrra e peshkut ka efekt tjeter se sa ajo e arrave edhe pse te dyjat jane te llojit Omega. Gjithashtu edhte trashesia dhe masa teper e yndyrnave ben qe njeerzit te semuhen..dmth ketu eshte fjala per JOBALNC.  Peshkun e morra si shembull .

Duhesh ta kesh parasysh se BALANCI i cdo sendi qe e fut ne goje dhe trup dhe balanci se cka perpunon dhe e qet jashte trupi eshte baza e mbajtjes se njepeshe konstante qe e deshiron. Edhe pesha eshte njejte sikur kuleta e cdo shtepie. Nese veq e mbush me para kuleta trashet,nese asgje nuk hin vetem del atehere bijme ne bakrupt. 

Dietet nuk funkcionojne sepse ti po e manipulon trupin. Trupi bjen ne stres edhe ti konsumon “rezervat” qe i ka per te mbijetuar e nuk ta largon yndyrren dhe trashesine. Po i hek diqka e po ja shton diqka me shume.

Arsyeja pse hyp ne peshe shpesh eshte stresi mental dhe emocional. Pastaj eshte depresioni qe sjell cregullime edh ehormoniale, te gjitha jane te lidhura me njera tjetren cdo organ dhe cdo efekt.  Pastaj eshte mosha. Kur te behemi me me mosh cdo gje ngadalsohet e edhe metabolizmi.

Vitamini B e ndihmon trupin ta balanzoj perpunimin  e ushqimit.

Pse te rrinjet hypin ne peshe? Experienca ime thote stresi, dertet dhe kur nuk ndihen mire. Nese nuk ndihesh mire per nje kohe te gjate apo te shkurte kjo ndikon edhe te perpunimi i ushqimit. Tek shume njerez pesha eshte indikatori me i zakonshem qe tregon se nuk ndihesh mire.

Ne postin e ardhshem do te tregoj se si ti ndihmosh trupit ta perpunoj ushqimin ne menyre konstante dhe te kenaqur PA DIETA.

Vizitona per me shume keshilla edhe ne grupin e posa formuar ne Facebook. “Ta forcojme shendetin shqiptar”.  Kliko ketu. 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s