Barërat jane të dëmshme nëse përdoren për ta mirëmbajtur shëndetin

Arsyeja pse njerezit perdorin barera ne menyra masive jane tri:
1. Njohurite mbi alternativat bimore dhe natyrore jane te vogla
2. Lobiizmi i industrise se barerave eshte i madh dhe i fuqishem
3. Njuhurite mbi pasojat negative dhe vdekjepruese te barerave jane shume te vogla.

Semundjet emergjente mund te zgjidhen me barera  qe jipen nga mjeket dhe farmacisstet, por jo  per mirembajtjen e shendetit.

Barerat nuk e sherrojne shkakun e semundjes, por i “zbusin” symptoemt e semundjes.

Dua te jem e qarte se shkaqet e nje semndje qe paraqitet fizikisht pa marre parasysh a eshte shtypja e laret e gjakut, infrakti ne zemer, alergjite e ndryshme, migrena apo edhe influenza jane rezultat i nje jobalanci qe ka zgjat shkurt apo shuem gjate ne organizem. Ky jobalancë është efekt i një stresi te mbrendshem i atij mental apo emocional dhe nese ky stres, (deshprim dhe ankth i mbrendshem) zgjate nje kohte gjate atehere shkaketohen deme ne organizem ne nivelin qelizor qe paraqiten te organet e ndryshme te trupit, mbrenda dhe jashte.

Medicinat dhe barerat qe i shperndahen popullit tone ne menyre masive dhe keqperdoruese mund te bejne me shume deme se te sjellin shendet. Pse?

Sepse barerat permbajne substanca sintetike apo artificiale qe  trupi nuk i “njef” dhe molekulat e ketyre supstancave “duken” si molekula natyrore keshtu qe trupi i trajton keto sikur te jene natyrore dhe nese kjo ndodh nje kohe te gjate atehere trupi e manipoulon vehten me keto permbajtje qe mund te shkaketoj edhe deme ne organet tjera e mos te flasim qe semundja nuk sherohet. Trupi vetem e shkatrron vetveten nga permbajtjet e medha artificiale.
Shembulli konkret eshte barera apo droga qe cdo shtepi shqiptare ne Kosove e ka perdorur ( e di kete pasi jam nga Kosova) , BENSEDIN , ndryshe edhe Diazepam, qe hyn ne grupin e barerave e  bensodiazepin. Me heret bensodiazepiner jane quajtur por edhe tash quhen Valium. Valiumi eshte shume i zakonshem tek narkomanet pasi qe roli i tij/tyres eshte ta ul nivelin e ankthit ne trup dhe tru dhe ta “qetsoje” trupin.

Bensedin-i eshte shpernda ne Kosove si pomfritat qe shperndahen ne mbremje per arsye ta qetesoje popullin shqipetar.  Populli shqiptar ne fakt nuk qetsohet por truri dhe sistemi i organizmit i manipulohet dhe ne vend se te qetesohet trupi behet i “humbur” dhe kur te “zgjohen” nga gjumi nuk zgjohen te kthjellte por total  te “trulluar”  te drogiratur nga valiumi apo bensedini.  Kur truri/trupi te drogiratet me supstanca kimike ai bjen ne stress edhe me te madh dhe konsumon me shume vitamine dhe minerale natyrore qe gjinden ne trup dhe qe i ndihmojne trupit ta mirembaje vetveten.
Keshtu qe ne fund asgje nuk arrin me Bensedin. Mjeket dhe farmacistet thojne sigurisht qe nuk eshte rrezik, pasi qe ne pyetjet jane profitimet.
Rreziqet qe shkakton bensedina perveq se mund te bej te mvarur e te trulluar gjate tere dites, javes apo sa gjate e perdor qe farmacistet sigurisht nuk te kane treguar jane alergjite e ndryshme, probleme me te pamurit, organet e metabolozmit demtohen,  kokedhimbje, dhembje ne gjoks (rreziku te panikes nga ankthet rriten), halucinacione, sjelljet ndrohen, tensioni i gjakut mund te rritet, anemija, temperature, ethet, te mirren mendet, e te vjedhet.

Alternativa me e mire jane vitamina qe jane permbajte qe vet trupi i ka.Trupi e mban dhe miremban vetveten VETEM me permbajte natyrore. Keto gjinden ne tregun tone por populli nuk eshte i informuar per kete.

Nese e ke ndonje te aferm qe ka qene ne depresion te gjate dhe eshte ne ankth te lutem me kontakto. Mund ti ndihmoj pa pritur fare.

Ne sekuencen e vidoes qe vjen do te flas per Vitaminen B, qe ndryshe quhet edhe vitamina psikologjike.

Prodhimi, distrutimi dhe konsumimi massiv i barerave shkaketon me shume deme se dobi.
Mund te me kontaktosh ne email: elvira@lookfeeldogood.com

Advertisements

4 përgjigje ndaj “Barërat jane të dëmshme nëse përdoren për ta mirëmbajtur shëndetin

  1. Jam ne moshen 60 vjeçe dhe kam pas nje ankth, kisha edhe probleme me gjum isha te mjeku dhe me ka dhan disa parna te cilat do t ju tregoi te cilat jan:paroksetin, xanax 0.25 mg, kur isha ne kontroll me ka dhan edhe vitamin b6 deri me tani kam qen mire e tash prap sjam mire, Ju lutem tregomni se si te veproi dhe ku te gjej sherim.

  2. a ka sherim depresioni i cili perseritet thuja qdo dy vite a eshte normale qe baberat te pihen nje kohe rreth 3 vitesh kohe pas kohe

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s