Qka eshte pamevaresia ne te vertete?

Ky post nuk do te ben fjale per pamevarsine e Kosoves nga serbet apo te huajt dhe nuk do te jete inetersant nese e ke shpresuar ate.

Ky post eshte per ata qe nuk e shohin vehten si viktima por jane pergjegjes  vet per jeten e tyre.  Ky shkrim  ju dedikohet atyre qe e dine se ckade qe te shfaqaet ne jete eshte nje konsekuence e diqkafit tjeter. Dhe cdo gje qe ndoh ka nje domethenie, edhe pse shume here nuk na pelqen.

Te gjithe e adhurojne pameverasine por  shume pak njerez e zgjedhin pamevaresine personale dhe shpirterore.  

Nje perkujtim i vogel dhe inspirues vijon me poshte nese ke harruar se ti je  e Zoja dhe Zoti yt. (nuk e kam fjale per Zotin ne kontekts fetar).

Cfare  roli dhe pozite ke ti sot ne perditshmerine tende? Kush vendos per ty, cka te mendosh, lexosh, thuash?
A ke deshire apo je e/i obliguar te merr vendime te cilat i ben cdo dite?
A e jeton nje jete qe e endrron?
Nese po shume mire dhe suksese te metutjeshme te deshiroj une. Nese  jo atehere  qka ose kush  te ndalon?A e din dallimin ne mes te berurit nga dashuria dhe obligimi?…..Perjetoje pergjegjjen qe e ndin ne vehte apo i degjon mbrenda ne  koke…mos e ignoro pergjegjjen apo mos e be te parendesishme.  Me ik nuk mundesh sepse kjo do te ndjek tere jeten nese je nje person e/i vetedijshem.

Nese i merr vendimet sepse je e/i obliguar atehere do te jesh ne dhembje. Dhembje psiqikie (ku  nuk ndihet fizikisht ne fillim),  pastaj emocionale dhe me ne fund shqaet ajo fizike. (Ketu shihet, ndihet dhe perjetohet dhimbja).

Pamevaersia ne shoqeri rrjedh nga pamevaresia personale. Kur po flas per pamevrasine po flas ne kontekst te jesh qytetar /e me pergjegjesi, me obligimet qe te shtrohen si qytetare, punedhenese, familijar, punetore, shef, moter, vlla nene, babe, gjyshe, gjyshe etj por edhe me te drejtat qe te takojne.

Nese shumica  ne nje shoqeri nuk nuk i japin  te drejte vetit te vendosin per vehten e tyre  (nga burrimi i dashurise e jo nga burrimi i egos tende) atehere veshtire eshte ta shofim nje pamevaresi “korrekte” qe rrjedh nga burrimi i dashurise ne shoqerine ku jetojme.

Cka te besh tani?….Mjafton qe te jesh i vetedijshem. Ketu fillon ndryshimi. Shiqoje dhe veshtroj  te drjetat e  tua personale ne familjen tende me te aferme e pastaj zgjerohu. Shiqoji njerezit perreth teje. Qka zbulon dhe observon tek ti dhe te afermit aty pasqyrohet edhe shoqeria.

Nese kerkon ndryshim jashte teje, harroje ndryshimin tek ti. Nese pret qe dikush tjeter te ndryshon qe ty jeta te ndryshohet harroje ate. Do te jesh viktime gjithmone dhe dhembja do te rritet ne maximum derisa te vjen te piika e jetes ap vdekjes. Shumcia e zgjedhin ate me te lehten..vdekjen.

Energjia tek njerezit ne bote dhe vetdija eshte duke u  rritur dhe ndryshuar per me te mire. Njereizit ia kane filluar te shtrojne pytje dhe te reagojne?
Keshtu qe nese ke filluar te mendosh ndryshe nuk do te jesh vet!! :)) Ndryshimi fillon vetem nga ti!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s