Civilizimi i njerezimit ne vitin 2057

SHkencetrai dhe fizicienti dr. Michio Kaku, eshte  nje nder favoritet e mi  sa i perket teorive fizike dhe quant fizike si dhe diturise se Univerzit dhe civilizimt njerezor. Per me shume info se kush eshte Michio mund te kerkoni ne google.

Ne kete post Dr. Michio Kaku flet per civilizimn e njerezimit ne vitin 2057. Ai  i permend tri tipe te civilizimeve tip. 1, 2, dhe 3. Tipi yne i njerezimit momentalisht eshte i tipit 0, por qe eshte duke u transformuar ne tipin 1.

Ne kategorizohemi ne tipin 0 (zero) ne baze se si e shfrytezojme resurset tona dhe jetojme jeten ne kete planet. Si i shfytezojme energjine e diellit dhe te yjeve e te natyres.  Si e shfryetzojme diturine dhe fuqine krijuese. P.sh. Ne vend se te ndajme dy atome nga nje molekule dhe te bejme diqka pozitive me te ne (apo ata te ciliet e zgjedhin kete alternative) bejne bomba nukleare nga atomet e ndara.
Ne tipin 1 kjo nuk do te egzistoje. Lufta nuk do te jete alternative qe ti zgjedh konfliktet. Tipi 1 eshte nje civilizim me nje vetedije shume me te larte se qe e kane shumica ne tipin 0, dhe ky transfrormim do te kete ndikim te madh neper shume vende ku diktatura dhe fundamentalizmi ka qene rryme kryesore qe ta kontrolloje dhe ti dhuroj nje popullit “paqe”.

Personalisht mendoj se shumica e tipeve 0 nuk do te kene fuqi ta mbijetojne kete transformim. Ata te cilet e kane gjetur qellimin e ekzistences se tyre dhe do ta ngrisin vetedijen do te jene ata qe do ta transofrmojne njerezimin ne nje nivel me te larte mental dhe shpirteror.

Dua te shtoj se shumcia e fizicienteve jane persona me dituri te larte shkencore por edhe asaj shpirterore.  Nje der keta eshte edhe Dr. Kaku.

Shpresoj se kjo sekuence do tju ngris nivelin logjik dhe emocional se si te perdorni energjine e juaj perderisa jeni duke jetuar.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s