99% te frikave nuk jane tonat..

..por te tjerve..qe na i kane “mbjell” ne qelizat dhe trurin tonë..

Eshte fakt i studiuar, perjetuar dhe i vertete.

Keshtu qe sa here te heziton apo “ke frike” mendo dhe ndije se ate emocion qe te vjen nuk te takon ty. Dergoje ate frike mbrapa prej nga e ke marre. Ndoshta tingellon pak quditshem por fakti eshte se te gjitha qelizat tona jane te programuara ne nivele te ndryshme dhe koha te ndryshme te zhvillimit tone.  Ketu mund te flasim edhe per  struktura sociale, koda gjenetike edhe kuant fizikë, po edhe spiritualitet dhe shendet.

Keshtu qe nese nuk ke punuar me vetveten mjaft dhe ke qene non stop e/i “bombarduar” apo rrethuar nga njerezit qe kane frike dhe dhembje non stop atehere edhe ti do te jesh sikur ata.

Menyra si te largohesh nga ai qendrim eshte te jesh e/i veteidjshme se kur te vjen frika, ta pranosh ate qashtu siq eshte dhe te konkludosh me gjithe trupin e trurin se kjo apo ajo frike nuk te takon ty.
Mendo se frika ka “udhetuar” gjenerate mbas gjenerate, qelize mbas  qelize…ketu flasim per nje perspektive te thelle univerzale dhe gjithenjerezore qe rezulton ne .frike kolektive neper cdo strukture sociale!…

Frika sjell konflikte, semundje, dhunime, luftera, keqperdorime edhe degjenerime te ndryshme te popullesise. Ne ate vend apo shoqeri ku ka shume konflikte te niveleve te ndryshme dhe ku nuk ka paqe aty ka frike.

Frika nuk eshet semundje por eshte simptom i josigurise dhe mungeses se dashurise dhe vetbesimit.
Frika MUND te sjell semundje, depresion, ankth!

Friken mund ta zhdukim kur te kemi dituri dhe vetedije te larte dhe qe eshte me kryesorja ajo qe na duket me e veshtira: ti falim gabimet e te tjereve. . Frika largohet atehere kur jemi te kycur me fuqine Univerzale, te ashtuquajtur Zot.
Ajo mund te largohet dhe te zvogelohet edhe kur jemi te falenderuar per diqka ne jete, apo me se mirti per cdo gje qe kemi perreth nesh. (perveq fakteve qe nuk na pelqejne).

Le te sjellim vetedijen te frika, dhe te konstatojme se kjo frike nuk eshte  e jona, por eshte e mbjellur nga te tjeret, dhe kur e ndiejme kete fakt ne krejt trupin brenda dhe jashte athere ti sigurisht do te me shkruash mail dhe do te me infromosh! 🙂


“Druri  Benit”

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s