Kam nevojë apo e zgjedhi?

Dallimi ne mes “kam nevoje”  ( I need to) dhe ” e zgjedhi” ( I choose to)eshte i madh.

E para vjen nja vetedija e mbijeteses, ndersa e dyta nga ajo nga nje vetedije me e larte e kompetences sociale.  Kur njerezit marrin vendime nga shkalla “kam nevoje” aty dihet se vendmi do te jete nga nje shtypje e stresit qe ka zgjat nje kohe te gjate apo et shkurte.

“Kam nevoje” zakonisht eshte nje terminologji qe e kemi perdor shume dhe e kemi ndi shume dhe ate e perdorim pa i kushtuar vemendje. Kur ke nevoje per diqka nuk dmth. se ate vendim e ke be sepse e ke dahsur ti vete, por sepse nevoja e “diqkafit” te ka shtyer ta marresh ate vendim. Nevojat qe jane te lidhura me shkallen “kam nevoje” jane zakonisht te nivelit themelor te jetes. Nevojave fizike dhe atyre te sigurise.

Rralle ne terminologjine e njerezve qe flasin gjuhen shqipe e kam ndi se dikush e perdor “e kam zgjedhe” ta beju kete apo ate.  Kure te zgjedh diqka me vetedije edhe e thua ate athere ajo zgjedhje ka qene vetem pse ti e ke dashur ate vet pa pas kurrfare imponime nga njerezit tjere afer dhe larg teje, apo edhe sepse je e/i  “mvarur” nga diksuh apo diqka.

Shume here vendimet tona ne boten dhe kulturen tone shqipatre bazohen ne faktet se ne “duhet” me i be, e jo sepse ne vet deshirojme ti bejme.

Kur njerezit gjate nje kohe te gjate e zgedhin jeten sepse ata duhet apo kane nevoje mi be per veti apo per dikend tjeter, heret apo vone trupi i tyre do te reagoje fizikisht. Me fjale tjera nuk do te ndihemi mire as fizikisht as mentalisht.

Nje solucion eshte qe ta sjellim vetedijen ne cdo vendim qe e bejme..apo te shumten e vendimeve..a e bejme sepse kemi nevoj e na apo sepse vet e zgjedhim.
Ketu nuk e kam fjalen per nevojat elementare, me ngrene, pi por e kam fjalen per zgedhjet tjera qe i bejme ne jete…si psh. zgjedhja e shoqerise, partnerit, kursit, edukimit, karrieres,qendrimeve, pra fronteve me te thella te jetes.

Para se te vendosesh diqka mendo me se pari se pse e ben ate. Nuk eshte gabim me zgjedh diqka edhe pse nuk eshte OK per te tjeret apo ty. Cdo experience e jetes eshte mesim.

Kur ti perejtojme eksperiencat me vetedije atehere rezultati do te jete me pozitiv se ato te cilat i bejme pa vetedije, apo sespe jemi “te programuar” ti bejme ato, sepse “duhet” apo sepse jemi te mvarur.

Filloja qe nga ky moment! Hapi yt i ardhshem mbasi qe e lexon kete fjali qfare do te jete?

Advertisements

3 përgjigje ndaj “Kam nevojë apo e zgjedhi?

  1. zgjidhja vs nevoja

    hapi ardhshem do te mendoj pse po boj dicka para se me bo dicka 🙂 .. psh pse po e shkruj ket koment? PSE?! sepse kshtu e zgjedha me vetdije 😉
    tash ni pytje avtores.
    a bon me jau jep shancen publikut tem tfejsbOkut me e pas shancen me e lexu ket tekst? okej?.. okej OK OK! okay. (kishe ti the po)

  2. Unë mëndoj se pas Çdo dëshire fshihet një nevoj. Kur njëriu zgjedh të bej diqka sepse deshiron, e bën sepse në atë menyr ndihet mirë. E të ndihësh mirë është një nevoj. Të gjith kemi nëvoj te ndihemi mirë!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s