Dashuria dhe dashuria!

Eksperienca ime 36 vjeqare me ka be te kuptoj se ka dy lloje te dashurise.

Njera eshte e paketuar med ego dhe kushte, dmth. kur te na ipet dashuria apo kur te marrim dashurine dhe kur ata qe te dhurojne kete dashurie presin diqka prej teje.

Tjetra dashuri eshte dashuri qe eshte e paster pa kurrfare “paketimi” dhe qe rrjedh nga nje burrim mbrenda nesh ne bashkepunim me dashurine gjithesore dhe univerzale. Ne dallim nga dashuria e kategoise se lartepermendur e paketuar, kjo e dyta eshte veshtire te pershkruhet, e kuptojme atehere kur e ndijme, nese e  kemi fatin ta ndijme ndonjehere. Eshte sikur te pershkruash eren e trendafilit per dikend qe kur se ka ndi ate arome.

Me kete post une sot ja kushtoj kesaj dashurie vemendje dhe falenderoj ate qe me ka be te mundur ta perjetoj  kete senzacion dhe asaj fuqie qe me mban qe edhe une te dashuroje pa ego dhe kushte.

Kur dashurojme me ego dhe paketa te ndryshme ne kufizojme. Kur dashurojme me ego shkaktojme dhimbje. Kur nga ne pritet diqka ose kur ne e kemi obligim “diqkafin” atehere na kufizohen mudnesite edhe kur kemi kufi ne as qe mund te kemi hapsire te krijojme. Nese nuk krijojme deshtojme. Kur deshtojme mbesim ne depresion dhe te hidheruar, edhe e gjithe energjia e krijim shkon ne hidherim dhe mendime qe nuk na duhe as ne as te tjerve, e besa as universit.  Hidherimi i gjate shkakton stresse interne ne organizem edhe semundje.

Dashurine e paster dhe te pakushtezuar mund ta marrim me se shumti nga femijet e vegjel.  Per femijet ska lidhje si dukesh, nga vjen, apo nga rrjedh, qafre historie ke, qfare eksperience apo edukimi..femiju te dhuron vemendje 100% ne ate moment kur te shiqon. Kur kjo qenie e vogel ty  te qesh ty te qesh krejt trupi edhe en ate moment edhe ti e dhuron nje vibracion dashurie.

Diqka ndodh kur femiju fillon te rritet. Ne moshen kur femiju fillon te “kupton”  ne ja fillojme “te mesojme” femjun si te veproje qka te bej si te sillet et etj. Ai vepron ashtu si i rrituri.  Ne te shumten e rasteve femijut i ngushtohet hapsira te jete ashtu sic femiju ka deshire. (Keto nuk po flas per edukim elementar), po flas per gjerat tjera qe “programohen” tek femijet. Prej asaj moshe na mbyllet “kanali” i dashurise se pakushtezushme dhe e lire nga egoja.

Kjo eshte experienca ime dhe kjo eksperience eshte e rendesishme. Sjelle vemendjen sa here ti i thua femijut diqka…si i thua dhe mos harro ti thuash se “ti mendon” se ashtu eshte, ajo nuk dmth se eshte e verteta absolute.  Ka shume te verteta, edhe femiju e ka te verteten e vet. Mos ia resisto apo moho! Pranoje ate!

Dashuria e pakufizushme sjell harmoni, qetesi shpirterore edhe shoqerore. Te sjell edhe perspektive edhe hapsire per te krijuar gjera madheshtore.

Dashuria e pakushtezuar sjell paqe brenda dhe jashte nesh!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s