Ndalu! E kam nje perkujtim te vogël me ta thanë!

Nëse ja ka vrapon pa u ndal edhe nese je ka kerkon pa u ndal, tash te them ndalu!

Ato qe je ka e krekon ate e ki!

Nese ke vrapuar si e/i mahnitur me ndjek lumturinë ndalu! Lumturine e ke aty, nese nuk e sheh nuk dmth qe ajo nuk egziston. Te gjithe qe i ke krijuar deri tash eshte lumturia yte qe e ki kerku. Ndalu edhe ndije!

Nese vrapon edhe mendon se lumturine e ki “atje” vetem nese e arrin kete, apo vetem nese e blen ate, apo vetem nese ate apo kete, harroje…ajo lumturi eshe e krijuar qe ti mos me pa ate qe e ke krijuar tash edhe mos te kenaqesh me ate qe e ke kriju deri tash! E pse nuk e lejojme vetem te kenaqen, ajo eshte pytje me vend? Ja ku po te vjen pergjegjja
– Sepse pereth nesh askush nuk eshte i kenaqur, apo falenderuar. Te gjithe ankohen edhe vrapojne. Nuk kemi pasqyra apo shembuj te njerezve qe jane kenaqur. Nuk e dijme si eshte te jemi te kenaqur dhe qka na ben te kenaqur.

Pyete vehten tash edhe qka te duhet ne jete qe ti te behesh e/kenaqur?
Pergjegjjen qe e mendon eshte gabim!
Pergjegjja e sakte eshte qe ti i ke sot te gjitha qe te bejne te kenqur ne ate pike te jetes ku gjendesh mu tani. Puna eshte se ti nuk e sheh ate, edhe njehere po e perserise…edhe pse nuk e sheh kenaqesine tende nuk do te thote se ajo faktikisht nuk egziston.
Te kisha propozuar qe te gjesh diqka ne te perditshmen tende qe te ben te buzeqesh dhe te ben te gezohesh. Diqka! Apo Dikush! Cdo dite gjeji tri sende qe te bejne te kenaqur!

Edhe ndalu! Lumturine nuk e ki “atje”…lumturia eshte ka ndodh ketu ne kete moment, perderisa toka sillet, dielli lind…edhe yjet ndriqojne..perderisa femijet rriten..qeshin…perderisa ti qesh edhe ben diqka qe te pelqen!

Lumturia eshte ketu! Lumturia dhe mrekullia je ti! Krijimi yt eshte lumturia edhe mrekullia! ese askush nuk ta ka thene kete nuk domethene se ajo nuk egziston! Une e di! Une po ta them tash!

Hapi syte dhe veshte apo ndroji “syzat” nese i ke i perdore nje kohe te gjate….

Ti je lumturia!

Ti je krijimi qe krijon!

 

 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s