Energjia jetës – Life energy

..êshte energjia e cila ndodh rreth nesh dhe brenda nesh.

Ne nivelin kozmik energjia jetes eshte nje energji e cila ben token te sillet rreth boshtit te vet, diellit te lind dhe perendon, gjethet neper drunj te thahen dhe te dalin prap, lulet te lulezojne, barri te gjelberoje, lumi te rrjedhe e keshtu me radhe..kudo qe te sillesh dhe shiqon me vemendje ti e shef se je e/i rrethuar nga energjia e jetes.

Kjo energji ne nivelin tone njerezor ben qe femiju te krijot nga nje pike qe faktikisht permban asgje dhe ne te njejten kohe gjithe jeten, floket te na rriten, trupi te rritet dhe kaloj neper fazat e tij, qelizat te na shumohen dhe ndrohen rregullisht, zemra te na rrah, mushkerite te marrin oksigjenin dhe lirojne dioksidin e karbonit, gjaku te rrjedhe neper kanalet e tij ne menyre perfekte pa u ndalur non stop tere jeten….E gjithe kjo Madheshti e krijimit  te nivelit Gjithesor dhe ate njerezor rrjedh nga NJE BURRIM, burrimi i energjise se jetes.

Ti kete energi  mund ta ndish sepse kjo energji ndodh ne trupin tend tani perderisa je duke e lexuar kete post. Si mund ta ndish kete energji e cila vibron non stop. Une i  kan tre sygjerime si mund ta “ushtrosh” vetveten ta ndish kete energji:

1. Nepermes meditimit, dmth kur je e qete dhe kur koncentrohesh VETEM ne frymarrje dhe jo ne “zhurmat” e miliona mendimeve qe ta kaplojne trurin. Pra, ulu kembekryq apo si eshte me mire per ty, mbylli syte dhe koncentrohu ne frymarje. Mbas 10 minutave e sjell vemendjen tek duarte, ndije se ki duar. Kur te sjell vetedijen ne duar ti do ta ndish nje vibracion tek duarte apo pulsime te rregullta. Vazhdoja keshtu me cilin organ te duash…sjelle vetedijen dhe koncentroju ne frymarje. Sa here te shohish vehten qe je ne mendime atehere khtehu ne frymarje. Kete e ben kur je ne qetesi, mengjes kur je zgjuar apo mbremje para se te flejsh. Medito qdo dite nga 15 minuta, pastaj rregullisht me gjate deri ne nje ore.

2. Mendimet pozitive jane ato te cilat ti mund ta ndish energjine e jetes. Ne koken tone ndodhin dialogje te brendshme qe jane te pafundshme. Keto dialogje na bejne qe mos ta ndijme “zerin” tend te mberndshem, ze qe eshte burrim i kreativitetit dhe jetes. Sjelle vemendjen te ketu dialogje dhe observoji ato. Takoji keto mendime pa u shqetesuar. Sa here te ndish mendime negative pyete “a jane keto mendime te vertetea?”
Si do te tingellonte mendimi i kundert? Pozitiv.
Mendimet pizitive te arrijne atehere kur e trajton vetveten me respekt dhe dashuri. Kur nuk e lejon vetveten te jesh ne qaste apo situate qe nuk deshiron te jesh. Mendimet pozotive te vijne atehere kur ndihesh mire. Logike apo?..

3. Burrimi i trete i energjise se jetes eshte Gezimi apo lumturia, apo ndjenja e gezimit. Nuk e di se a e ke studiju te gjitha burrimet qe te behsh te gezohesh? Filloja sot. Qka te ben te jesh e gezuar? A e ndin kenaqesine nga sendet e vogla? Ushqimin qe e han, ujin qe e pin. Cdo gje qe sheh dhe prekë. (touch)
Cdo detal i vogel qe e shef  te perjetohet me 100% vetedije .Mrekullin e rrezeve te drites kur ndrohen, nga ndriqimi deri kur nuk ndriqojne..apo ngjyres se barrit, luleve. Sikur femiju qe observon me vetedije nje send ashtu edhe ne ta sjellim ate ndjenje tek ne sepse na eshte humbur nga te gjitha perjetimet, mendimet, bisedat, ndjenjat.

Energjia e jetes je Ti.

Ti je NJË me cdo gje rreth teje.
Një  me fushën e krijimit dhe ne fushën e krijimt. Ti je fuqia që krijon qdo sekund, mbrenda dhe jashte organizmit tend, me apo pa vetedije ti krijon.

Fakti eshte se ti nuk muund ta ndish energjine e jetes perderisa nuk e ndin vetveten. Kur nuk e ndin vetveten nuk ndin gati asgje.

energjia e Jetes

Advertisements

2 përgjigje ndaj “Energjia jetës – Life energy

  1. Sugjerime shume te forta dhe reale! Neqoftese i mbahemi ketyre dhe i praktikojme qdo dite do te na ndihmojne te gjejme “qetesine shpirtnore”.

    Another magnificent piece of writing! Keep them coming!!

    Thank You for sharing it with us 🙂

  2. Oh…thank you for sharing your comment with us :).

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s