Një përkujtim i shkurtër

apo permbledhje e posteve te mia te kaluara, shkurtimisht..perseritjet jane te mira dhe pedagogjike, kur ti perserisim sendet mesojme me mire…veq se duhet ta dijme dallimin e perseritjeve “te mira” dhe atyre “te kqeija”…apo perseritjet qe na bejne mire dhe ato qe na demtojne…

me poshte vijojne perseritjet qe te bejne te ndihehs mire.

1. Kushotja nje ore ne dite vetem vehtes

2. Ben gjëra qe të bëjne te gezuar, kenaqur, te jep energji

3. Largoju fjaleve dhe mendimeve qe te marrin energjine dhe kreativitetin (sidomos nese i ke degjuar 500000000000 here me heret)

4. Tako persona qe te bejne te ndihesh mire, dhe te inspirojne

5. Lexo dhe kerko sende neper internet qe vetem te dhurojne gezim dhe kenaqesi.

6. Largoju lajmeve “Informative” qe vetem lajmrojne per konflikte te ndryshme lokale dhe globale. (5.000 vitet e fundit kurgjo e re ska ndodh per zgjedhjen e konflikteve, te njejta informata neper vende te ndryshme)

7. Mos lexo sende apo merr informata qe ta ngrisin friken apo shkaktojne frike.

8. Cdo dite kushtoja nje vemendje frymarjes dhe trupit tend, ne qetesi ku je ulur apo shtrire per te pushuar.

9. Falenderohu per te mirat qe i ke arritur dhe gjerat qe te japin gezim, inspirim, keaqesi dhe te ndihesh mire.

10. Degjo muzike qe te ben te ndihehs mire, kur nuk je e diponuar, apo lexu diqka qe ta ndrron nivelin e gezimit.

11. Te jesh e/i lumtur ne jete nuk do te thote te mos ndish pikellim apo dhembje, kur ne jete ndodhin procese te ndryshme qe shkaktojne ndrimme fatale apo mungese te personave qe nuk jane ne mesin tone me.Vdekja eshte nje proces dhe nje pjese e jetes. (Mendimi im eshte qe askush nuk “vendos” me lënë këte dimension te jetes, nese personi nuk eshte vete i gatshem. Kur te merret “vendimi” edhe ndrrohet dimenzioni, pa marre parasysh moshen.)

12. Ne operojme nga nje nivel me i thelle se qe eshte intelekti.

13. Mendo dhe perkujtoja vetit qe dite se qdo gje qe ndodh ne jete eshte per te ndryshuar per me te mire.

14. Akseptimi (pranimi) dhe falja jane te nivelt te larte te vemendjes, dhe personat qe falin jane persona qe kane arritur kontaktin me fuqine Univerzale dhe ate Krijuese.

15. Dashuria eshte qendrim dhe nuk eshte ndjenje.

16. Te ndish dashurine konstant eshte te mos xhykosh dhe vleresosh ne menyre negative.

17. Dashuria dhe falja jane kombinime hyjnore.

18. Ti je nje reflektim i Dashurise Univerzale dhe asaj Krijese qe ka krijuar bazen e te “mires” ne univerzin dhe jetes tone.

19. Ti je nje fuqi dhe edhe ti e ke rolin tend te krijosh qe te besh ndryshime, ne kete planet. Gjeje atë.

20. Ti je vete DASHURIA, dhe ti vepron sipas ligjit Univerzal, ligj natyror dhe ate qe ka krijuar token dhe univerzin, galaksite e pafundshme.

21. Ti je krijuesja/si e jetes tende ne bashkepunim me krijuesin Univerzal. Qka te kerkon me tetedije ose nenveteije ajo do te jipet. Keshtu qe vepro dhe krijoje jeten me vetedije.

Advertisements

3 përgjigje ndaj “Një përkujtim i shkurtër

  1. Keshilla fenomenale, komplimente shoqe

  2. O Ila u kenaqa me keto keshillat tuaja me te vertete po ndihem mire kur po i lexoj

    • Oj Norushe, flmnd per komentin dhe me gezon shume fakti se postet e mia te bejne te ndihesh mire. Qellimi im kryesor me kete blog ka qene me i inspiru dhe me i be njerezit te ndihen mire.
      Te pershendes shuem dhe vazhdo lexo, shpresoj se do te kam me shume koe te shkruaj poste te reja inspiruese :).
      //ila

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s