Te ecesh perpara

Shume njerez ne kete planet kane veshtersi te ecin me tutje ne jete edhe pse deshira e tyre eshte  e madhe per kete ndryshim.

Qe te levizesh nga pika A ne piken B ose ne pikat tjera te segmentit te jetes do te thote ti eliminosh veshtersite  dhe problemet qe te kane penguar per te “levizur” me tutje, pra ne sferat e ndryshme te jetes, pune, relacione, edukim, e keshtu me radhe.

Cka do te thote te jesh e/i ngujitur dhe si ta eliminosh kete fakt?

Te jesh e/ i ngujitur nuk do te thote vetem te qe nuk mund te shkosh perpara, por edhe te mos kesh rezultate qe ti don ti arrine ne jete, cfardo rezultate qe jene. Ta eliminosh kete fakt qe nuk te le te leviz duhet te “pastrosh” bagazhin e jetes.

Ti eliminosh ndjenjat dhe dhimbjet qe tu kane shkaktuar ne femijeri dhe kur ke qene e/i rrittur.

Cila eshte shenja qe te ben te ditur qe ti je e/i ngulitur.

Symptomet  e ngulitjes :)…jane te ndryshme, ajo me q qarta eshte kur t´ja fillon diqka e e lene ne gjysme. Si psh. punen, shkollen, detyrat, nese ia ke filluar ndonje renovim te shtepise dhe nuk e ke kryer deri ne fund, te gjitha ato “prishjet” e vogla qe kur nuk rregullohen. Syptomet tjera: ta shtysh punen per diten tjeter, gjithome vjen apo shkon apo e kryn detyren me vonese, kur nuk je e/i organizuar, kur nuk je efektiv, kur ndihesh e/i “paralizuar”, kur nuk je e/i motivuar dhe kur ke mungese te pasionit dhe gezimit.

Lexoji edhe njehere edhe shiqoji mire.

“Shkaketaret” kryesore qe na kane sjellur keto sympotme jane te shumta..me e zakonshmja eshte kritikat e perseritura, paraxhykimet, e perseritura,  ngucjet e perseritura, deshperimet e perseritura,..te gjitha keto qe kane ndodhur rregullisht ne jeten tone prej qe kemi qene te vegjel e deri me tash kane bere qe ne te jemi te ngujitur.

Si ti eliminojme keto ndjenja dhe emocione qe jane te regjistruara ne  nenvetedijen tone?

1. Te jemi te veteijshem qe jemi te ngujitur dhe te dijme se pse jane shkaketuar ato dhe ti ndalojme ti krijojme me tutje.

2. Shenoji ne nje flete se qka deshiron.

3. Pershkruaje se si jeta jote do te jete e ndryshuar kur e ke arritur qellimin

4. Pershkruaji emocionet/ndjenjat/kenaqesine se si do te ndihesh kur ti arish qellimet.

Shkruaje dhe printoje kete leter ta kesh afer dikund ku mund ta shohish cdo here. Perkujtoje vehten cdo dite dhe shkruaj sende te reja dhe qellimet e tua ne cdo sfere te jetes.

Me ne fund dua ta perkujtoj faktin se  nenvetedija jone na lene te ngujitur vetem se te na “mbron” nga deshperimet dhe dhembjet qe ne mund di marrim nese eventualisht deshirojme te bejme ndryshime ne jete. Nenvetedija i ka “regjistruar” eksperiencat e kaluara qe ne kane deshperuar, skaketuar dhembje dhe emocione negative.

Nese don  te arish ndryshim, filloje ndryshimin tek TI.

E une te uuroj fat dhe sukses dhe vetem dashuri! 🙂

P.s Nuk kam gjetur shprehje tjeter me te volitshme perveq se “ngultije”, qe ne anglisht eshet being stuck.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s