Të jesh vet nuk do të thotë të jesh e/i vetmuar

edhe njëherë….të jesh vet nuk do të thotë të jesh e/i vetmuar…

edhe njëherë…:P….jo jo..

…por ndije fjalin ne gjithë trupin….dallimi eshte se i vetmuar eshte kur je vet..pa kerkend..te jesh vet eshte  ti kesh te gjithe pereth, por prap te ndihesh vet…

Sa here je ndi vet?…shpesh apo??…apo ralle..nese te ka rra ne mend ta ndish jeten…

Kete thenie qe sa e kam pas ne mendje kahere… sot per here te pare e kam pranuar se edhe pse nuk ndihem se jam vet fakti eshte se jam vet…vet me mendimet e mia, emocionet, ndjenjat, qendrimet…shpesh here nuk i ndaj kete ndjenja dhe emocione t sepse shumica nuk me kuptojne…sidomos koheve te fundit..as me te afermit as me njerezit qe jam shoqeruar gjate…

E kam pa se edhe shoqeria eshte bere e ngushte…vetem disa persona jane ne rrjetin tim te shoqerise…kete e kam be me vetedije pasi qe me shumcien nuk perputhemi me idejate mia…keta njerez qe me kane “mbet” ne rrethin tim jane te pakte ..edhe pse jane vetem disa vetë… energjia e tyre eshte sikurse te jem me te gjithe qytetin… me inspirojne, me japin fuqi dhe energji per te jetuar cdo qast…dhe qe me kuptojne…nuk me kritikojne, paraxhykojne, vleresojne..por cdo gje e shohin nga nje kontekst pozitiv dhe cdo gje ka domethenie per keta njerez..dhe mu…

Edhe pse njoh disa qindra njerez nuk do te thote se te gjithe i kam shoke apo shoqe…

E di se shumica e njerezve e edhe ti je ndi se je vet shume here..dhe per kete arsye do te them se nuk je vet..por je nje nga ne..te gjithe ne qe mendojme se jemi vete…

sjelle vetedijen tek qenia e yte e edhe ti gjeji njerezit qe te kuptojne dhe ta shofin vleren dhe potencialin e pakufishem qe e ke…sepse cdo njeri prej nesh eshte unik ne nje menyre unike…edhe per kete aryse i nevojitemi njeri tjetrin..qe ta inspirojme dhe japim kurrajo kur duhet dhe kur sduhet…ata njerez qe nuk ta shofin vleren ata njerez ta marrin “energjine” qe te nevojitet per tu zhvilluar dhe arrish qellimet qe i ke apo qe do ti kesh…

Sjelle vetedijen se nuk je e/i vetmuar edhe pse ndihesh se je vet…dhe mos harro te besh gjera qe ta “kenaqin” shpirtin dhe qe zemra ta don, perdrisa nuk eshte diqka qe eshte e demshme per shendetin dhe fiziken tende…

Ke guxim ta ndish zerin brenda teje qe te jep kurrajo dhe shprese se do te behet mire…dhe mos harro se asgje nuk ndodh per tu bere me keq por perkundrazi…ckado qe te ndodh eshte per qellim qe te behet me mire se qe ka qene…

ska lidhje edhe nese nuk me beson se ckado qe ndodh eshte per te mire…kete do ta kuptosh kur ta sjell vetedijen dhe kupton domethenien e qenies yte dhe se ne te vertete kush je..

Kush mshefet mbas mijera maskave dhe “fasadave” te ndertuara per ta mbrojtur qenien tende…?..ku eshte burrimi i egzistences tende sepse ti nuk ke “ardhur” ne kete planet vetem per se koti…

Ti ke domethënie…gjeje atë dhe do ta shofish se nuk je vet!

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s