Të bërtasësh është të kërkosh ndihmë

Sikurse tek femijet ashtu edhe tek te rriturit fakti eshte i njejte.

Nese ke pervoj se dikush te bertet ose ti i bertet dikujt beju e/i vetejshme prej sotit qe ndihma eshte ne pytje. E pse nuk dijme menyra tjera pper te kerkuar “ndihme” aty mund te diskutohet shume..sipas eksperiences time bertima eshte rrugdalja e vteme per shumicen e te rriturve dhe femijve te kerkojne ndihme mbasi qe format tjera nuk i dijme.

Nuk dijme si ti shprehim emocionet tona, bertima eshte me e zakonshme dhe te vetmen qe shumica jane mesuar nga njeri tjetri, per nje kohe te gjate dhe nepermes shume gjeneratave, mediave, filmave, e keshtu me radhe.

Problemi eshte se me bertime ralle e ndryshon situaten nese deshiron ndihme. Ndoshta momentalisht, por jo nese eshte pytja tek nje nderrim me te thelle.

Kur dikush te bertet mos i bertit…vetem kujtoje se ti je personi qe mund ti ndihomsh atij ose asaj qe te bertet, per kete arsye ajo ose ai te drejtohet ty me bertimen. Mos e gjyko personin dhe bere te ditur se cdo e vertete qe del nga personi eshte e verteta e personit.

Perderisa nuk dijme forma tjera ta shprehim frustracionin, dhembjen, friken tone mundemi qe sado pak te ndryshojme “taktiken” athere kur ta sjellim vetedijen ne faktin se pse bertasim. Athere ka shprese te fillohet ndryshimi.

Kur ti ndryshohesh ndryshohen edhe te tjeret pereth teje, keshtu qe mos shpenzo energji kot duke i mesuar ose treguar te tjereve si te ndryshohen…

..ti do te jesh shembull dhe pasqyre e ndryshimit veteme atehere kur ti ndryshon.  Ndrysho te degjosh pa bertitur, vleresuar, xhykuar dhe kritikuar.

Dashuria eshte e vetmja rrugdalje nga cdo krize dhe dhembje. Dashuria e pakushtezuar.

Advertisements

Një përgjigje ndaj “Të bërtasësh është të kërkosh ndihmë

  1. Shume mire ke shkruar! Edhe pse kam menduar sikur ti ne ket “tem”, ti me tekstin tend dhe me mendimet e tua, me “detyron” mua te mendoj ma shume per “sjelljet” e mia edhe per “sjelljet” e tjerve.

    You are amazing, and ure blog is light, healing and pleasure! =)

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s