Trupi ynë është pasqyrë e emocioneve dhe mendimeve tona

Trupi ti zbulon mendimet dhe qendrimet.

Pa marre parasysh formen e trupit apo gjendjen shendetesore te trupit..trupi yt je TI, mendimet, qendrimet, dhemjbet, ndjenjat, frika, dashuria, te gjitha ketu trupi “ti qet ne shesh”.

Nese trupi ndihet mire dhe eshte i krijuar pa kurrfare dhembje dhe formen qe ti ndihesh mire atehere ti je nje person i suksesshem dhe ardhmeria eshte e ytja.

Ne qofte se e ke krijuar nje trup qe nuk ndihesh mire me, apo nese ke dhembje “aty ketu” apo kronike atehere ti duhesh gjithsesi tja vazhdosh ta lexosh kete blog dhe paralelisht ta ndrosh qendrimin dhe stilin e jetes.

Trypi yne ndertohet sipas mendimeve dhe instikteve tona. Trupat formohen per tu kenaqur ose per tu mbrojtur nga “rreziqet” qe ne i shohim si rreziqe.  Rreziqe ndaj egzistences tone, qe ne mendojme eshte egzistenca apo identiteti yne.

Kur te kupton se nuk ka rrezik tjeter perveq qe reziku me i madh i vetvetes je ti atehere ka shpresa qe edhe trupi ta nderron konstrukcionin, formen apo balancin e vet brenda dhe jashte.

Nese nuk kupton qka po shkruaj momentalisht ska lidhje. Do ta kuptosh me vone nese vazhdon te lexosh materiale  te ngjajshem. Vazhdo ta ushtrosh vetedijen, ushtro te ben gjera qe vetem ty te pelqejne dhe kenaqu dhe ushtro te thuash “jo” kur ke deshire te thuash jo, thuaj “Po” atehere kur eshet mire dhe shendetshem per ty dhe trupin tend.

Trupi eshte fantastik, qe kurre nuk te deshperon dhe qe gjithmone te tregon dhe te ben me dije kur eshte mjaft. Trupi edhe te tregon kur duhesh ta ndrosh mendimin dhe ndjenjen ne te. Trupi mban mend qka ki perjetu me heret edhe pse inteluktualisht truri nuk “mban mend”.

Keshtu qe trajtoje trupin sikur te vetmen qe ta don te miren. Qe ta kuposh trupin duhesh tja fillosh ta degjosh dhe respektosh ate me shume.

Trupi komunikon me TY qdo sekund cdo dite tere jeten tende, deri ne sekondat e “fundit” apo “fillimt” te diqka te re.

Vetem DASHURI!

Trupi i shendetshem

Mendimi i shendetshem = trupi i shendetshem

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s