Mosbesimi + rezistenca = shkatrrim i jetes

Pse jam qaq dramatike?

Sepse kam pa mjaft shembuj dhe shoh ende dallimin e atyre qe arrijne suksese ne jete dhe atyre qe nuk arrijne. Te atyre qe jane te kenaqur me jeten dhe jane ne paqe me vetveten dhe te atyre qe jane te hidheruar, qe bertasin dhe qe qdo here dikush tjeter ka faje per mosukseseve ne jete.

E kam nje definicion te thjeshte ta them:

“Nese je aty ku nuk deshiron me qenë, kjo ndodh per arsye se ti reiston”. Rezistenca eshte e madhe, dhe arsyeja se pse ti nuk i arrijne qellimet e tua ne jete (nese ki qellime) athere eshte sepse reziston, shume thjeshte.

Prej nga rrjedh rezistimi?

Do ta pershkruaj nje pergjegjje te thjeshte edhe pse perspektivat jane te ndryshme me dimenzione si: vetedija dhe nenvetedija.

Nese e mendojme “bagazhin” tone te jetes, si e kemi mbushur ate? Me qfare experienca, emocione dhe qendrime?

Shumica prej nesh e kane bagazhin ku frika ka qene burrimi i jetes. Nese e shiqojme perspektivat historike, gjenetike, dhe ato intelektuale e shohim se frika ka bere qe ne mos te besojme ne resurset tona qe i kemi, frika ka bere qe ne te jemi ne konflikte, te niveleve nacionale, shoqerore, familiare dhe konflikteve tona me vetveten.

Te gjitha keto konflikte qe i kemi “terhequr” ne jeten tone jane pasqyre e konflikteve tona me vetveten.

Emocionet qe sjell frika nuk jane aq te mira dhe nuk rezultojne mire. Emocionet qe sjell frika eshte edhe mosbesimi. Mosbesimi. Ti e din se shume pak njerez kane besuar ne ty. Shume njerez te kane kritikuar dhe te kritikojne ende. Shume njerez te kane xhykuar. Shume njerez te kane marre te drejten qe vet te vendos per jeten tende. (direkt apo indirekt9. Normat qe i ka krjuar shoqeria para mijera vitesh ty ta drejtojne jeten sot, indirekt. Shume njerez nuk te kane dhene alternativa te zgjedh por kane zgjedhur qka eshte ma “Mire” per ty. Shume njerez…te perspektivave qe i permnda me larte..nese i shiqon ne perspektiven historike..paraardhesit e tu. Stergjysherit dhe paraardhesit e tyre..te gjithe e kane bagazhin e njejte sikur ti. Edhe atyre e njejti mosbesim ka qene. Askush nuk ju ka besuar dhe askujt nuk i kane besuar. Te gjithe jane kritikuar dhe kana kritikuar. Zingjiri eshte i gjate dhe me shume nyje.

Kur ti je e/i kritikuar, paraxhykuar, vleresuar, kur ty te mirren te drejtat direkt dhe indirekt te vendos per jeten tende aty edhe te humb besimi se TI din dhe ki potencial dhe resurse te mjaftueshme per ta drejtuar jeten tende dhe te arrish suksese ne cdo lami te jetes.
Si ta fitosh besimin?…besimin se ti je “perendeshe” dhe “perendi ” e /i jetes tende. Ti je burrimi dhe kontakti kryesor me fuqine supernatyrore dhe kozmike qe shumica ne bote e quajen Zot. Nese e shiqon faktin se si eshte e perbere mbrendesia yte dhe sa perfekte eshte se cdo qelize ne trupin tend punon dhe vepron sipas ligjit supernatyror qe eshte NJE me TY.

Nese e ndin mbrendesine tende perfekte ti do ta kuptosh se mbrendesia yte perfekte je TI.

TI je qelizat e tua ti je zemra ye qe eshte pump dhe gjenerator i lumturise qe rrjedh neper trupin tend. Lumturia eshte gjaku yt qe te kaplon neper cdo kanal. Nese e sjell vetedijen ne mbrendesin e cdo organit mbrenda dhe jashte ti do ta ndish se jeten nga mbrenda ne jashte. Kur ti nuk je e lumtur as gjaku nuk te rrjedh ne balans. Kur gjaku nuk rjedh si duhet neper kanalet e trupit athere trupi do te kete dhembje.

Kur trupi ka dhembje eshte shenje se ti duhesh te ndryshosh diqka ne jeten tende. Mendimet ndoshta?Qendrimet dhe friken?

Nese e sjell vetedijen se ti je Krijuesi yt ne bashkepunim me Krijuesin supernatyror dhe universal dhe nese e shiqon se frika ka sjellur rezistencen ti mund te besh ndryshime. Leshoje friken dhe besoj instinktit tend se qka ta don zemra ate edhe bëje. Filloja me ate. Aktivozoje vetedijen dhe sjelle vetedijen ne cdo akt te jetes. Benu e vetedijshme kur ti vepron nga frika ose nga dashuria per me be qka deshirn me be.

Sjelle vetedijen ne “falje”. Falju gabimin te gjithe atyre qe te kane shkaktuar dhembje dhe te kane sjelur mosbesim. Ate e kane bere sepse nuk kane dite me mire. Me fal eshte te ngitesh vibracionin e vetedijes.

Kur e kupton me ne fund edhe pajtohesh me faktin se ti e krijon jeten tende vet athere shpresoj se ndryshimet jane pozitive.

Me rezistencen duhesh te punosh cdo dite. Sepse rezistencen e kemi te “regjistruar” dhe “programuar” ne cdo qelize te trurit. Me vetedije mund ta c’regjistrojme, pastrojme dhe bejme regjistrime te reja qe neve personalisht na konvenojne dhe na sjellin lumturi dhe vetem paqe dhe dashuri mbrenda dhe jashte nesh.

Kur ne jemi ne paqe brenda dhe jashte athere paqja do na vij ne familje, farefis, shoqeri,  shtet dhe bote.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s