Tung kritikave dhe paraxhykimeve

….tani jetojme ne nje kohe kur vleresimi dhe dashuria ndaj vetvetes dhe te tjereve eshte duke ardhur ne shprehje shume e me shume…ku niveli i diturise eshte relativisht i larte dhe  qendrimi pertej te “vertetes” masive eshte e alternativa e jetes..ky pershkrim i takon kohes moderne ne “boten” ku jetoj une sot..botes se vibracionit Univerzal.

“Bota” tjeter e imja ku kam jetuar me heret ka qene me plot kritika, vleresime negative, C’vleresime, ndjenja negative, njdenja fajsie, emocione te padeshirueshme, frike e pakufizueshme, brenga, sharje, a thash kritika?…ofendime, xhykime, thashethëna, rrena dhe egoism…kjo bote ka qene ne vibracion te ulet njerezor.

Te gjitha keto pershkrime te larta qe sa i permenda kam QENË unë. Kam qene e rrethuar nga nje ambient i tillë. Edhe pse po tingëllon tragjike dhe dramatike, unë po e pranoj, ndoshta edhe po e “teproj” dhe madhëzoj por faktikisht keshtu ndihem monetalisht dhe kur ndihem keshtu, dmth kjo eshte e verteta ime, qe UNË e them.

Edhe e vërteta ime ngjihet si e vertete, sikurse e verteta qe ZOti ekziston apo ligji i gravitacionit, ashtu edhe perceptimet e mia te “vertetes” time egzistojne…edhe pse e verteta ime do ta ofendoje, apo dikush do te ndihet i ofenduar, qellimi im nuk eshte te kritikoj, qellimi i ketij posti eshte ta ngriti nivelin e enegrjise dhe vibracionin e qenies time, e vetma menyre te ngritet niveli i vetedijes eshte kur e reflekton dhe e thuash te verteten. E verteta yte eshte e njejte sikurse drita qe ndriqon. E verteta e cdo kujt eshte e verteta.

Fakti i tjeter eshte se kur njeriu jeton ne nje vibracion te ulte te vetedijes ai person kur nuk ka me ndi kenaqesine apo lumturine e jetes. Lumturia dhe hareja vjen nga brendesia. Paqja vjen nga brendesia…qe te arrijme paqe ne brendesi duhet ta ngrisim vetedijen..te shiqojme jeten nga nje kënd tjeter..ti eliminojme kritikat dhe paragjykimet..apo me se pari te jemi te vetedijshem sa shume e kritikojme vetveten…bile bile edhe mendojme “une nuk mertitoj” me mire..Pra, burrimi i vetem i lumturise vjen nga brendesia. Te gjitha experiencat te cilat i perjeton “jashte” eshte reflektim ose pasqyre e brendesise tone.

Shiqo pereth! SHiqoje jeten, te perditshmen. Si duket ajo?…A e ke te perditshem paqesore?…apo eshte plot kaos dhe konflikte?..

Sot ne Facebook kam “biseduar” per here te pare mbas ndoshat 12 viteve me shoqen time te femijerise. Aty e pash vetveten se ku jam, apo ne qfare bote jetoj. Jam gezuar shume kur e pash emrin e saj ne “chat”. Fjalia e saj e pare mbas pershendetjes ka qene “qfare filozofe je bo”…ok e morra si komplimente…fjalia tjeter kishte te bej, se shqipja ime nuk ishte perfekt, gabime gjuhsore, gramatikore, etj etj.. (te cilen une e pranoj 100%), pastaj se nje post i imi ka qene provokues, posti ku kam shkruajt per pergjegjesine e femiut…

Reagimi im kishte te bej me fokusin e shoqes…ku e ka fokusu vetedijen e saj…dhe e kuptova dhe mund edhe te konstatoj se kjo qenie e mrekkulleshme qe eshet shoqja ime eshte krtike ndaj vetvetes..jo meje…ky eshte konstatimi im…e e di qe e verteta e shoqes time eshet ndryshe…te cilen une e pranoj 100%.

Konstatimi i dyte ehst ese une fokusohem ne sende pozitive. Ne zgjedhje e jo ne probleme. Aty eshte dallimi.

“Solution minded” instead of “Problem minded”…ndoshta ma mire e pershkruj ne anglisht…

SHumicen e njerezve qe i takoj jane problem minded..duke ia filluar prej familjes. CHANGE THE FOCUS!

Beju e vetedisjshme sa here mendon “keq” apo mendon probleme. Beju e vetedijshme sa here e kritikon vetveten dhe te tjeret. Ndalu. Dhe ndrroje perspektiven. Mendo diqka pozitive, gjeje diqka mire nga e “keqj”. Krijoje nje koncept pa e vleresu dhe kritiku.

Me kete post i drejtohem edhe vetvetes. Edhe pse kam punuar shume me zhvillimin tim personal cdo dite eshte nje experience e re me befasi te reja qe ballafaqohem dhe qe mesohem ti zoteroj.

Ky post i drejtohet te gjithe mesuesve te ardhshem dhe shembujve te ardhshem qe do te jene pasqyre e mrekkullueshme e te tjerve, inspirim dhe se dashuria e tyre do ti inspiroj te tjeret.

Ky post eshte per TY.

Ngrite vibracionin dhe bashkangjite nivelin e tend me ate univerzal qe eshte baraz med lumturi, hare, dashuri dhe vetem pozitivitet. Toka nuk ishte sille rreth boshtit te saj nese vibracioni i saj kishte qene negativ. Edhe toka ka vibracion..kjo eshte nje teme tjeter. 🙂

Perqafime dhe vetem dashuri.

lotusenMin

Shembulli tjeter i vibracionit te lumturise, paqes dhe pozivitetit..lulja “Lotus”..

from ME to YOU!

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s