Momenti i se tashmes 3 – Present moment 3

Tema: “NGRITJA”

Jane shume gjera qe ne nuk i perjetojme ne momentin e se tashmes sepse edhe kur te zgjohemi nga gjumi jemi qaq te okupuar me mendmime, brenga, frika, ose deshira se si do ta kalojme diten qe na pret. 

Provoje kete “ushtrim” te thjeshte te observosh dhe ndijsh para se te ngritesh ne mengjes nga shtrati .  Ki mu befasu se si ky ushtrim do ta ndryshon diten. 

********************************************************

 * Para se te ngritesh nga shtrati ne mengjes vazhdo te shtrihesh edhe disa minuta 

* Ndije frymarjen 

* Ndij sensacionet ne trup

* Ndiji qarshafin, jorganin, qe kane kontakt me lekuren tende se a jane ato te buta, te nxehta,  (nese flen me pixhama ndije pixhamat ne kontakt me lekuren ose ngrti pixhamat qe trupi te kete kontakt me shtratin)

* Ndije se si trupi “sharon” ne madras apo dyshek 

* Je e/i vetedishme ne frymarje

* Degjoji tingujt mbrenda dhomes, si tingellon ora, trafiku jashte dhomes, femijet, etj 

*Pastaj para se te ngritesh nga shtarti ndije trupin se si e ndron poziten nga e shtrirja ne shtrat ne te ulur. 

* Ndije dyshekun, apo kauqin, sofen perfundi kur je ulur. 

*  Duke u ulur ndije se si e ke humb kontaktin me jorganin dhe vazhdo te observosh..

* Observoj objektet ne dhome.

* Veri re drites nga jashte  qe hin ne dhome

* Edhe sa je e ulur ndije se si kembet kane kontakt me dyshemen, tepihin, apo ku shkel…ndije sensacionin e materialit se ku shkel, forte, bute, vrazhde, apo sido qe te jete…

* Kur te ngritesh dhe je duke shkuar per ne banjo apo kudo qe e ki zakon te shkosh mbas shtratit  behu 100% e vetedisjme per cdo hap qe e ben.

********************************************************

Qellimi i ketij ushtrimi te vogel meditativ eshte sikurse edhe ushtrimet tjera, ngritja e nivelit te vetedijes kur te ngritesh nga shtrati. Qellimi tjeter eshte ta ndrosh fokusin dhe te mendosh krejt diqka tjeter. Ta perjetosh qastin e cdo minuti te jetes, nese mundesh.

Kur ti perveqesojme ti ndijme sensacionet e cdo perjetimi athere shpresoj qe cdo vendim sado qe te jete i madh apo i vogel ne jeten tone do te mirret me vetedije te aktivizuar dhe do te jet evendim i yni personal pa nderhyrjen apo ndikimin e dikujt tjeter.

Ushtroje kete qdo mengjes. Jam e bindur se mbas nje dite apo dy ti kete ushtrim do ta mund ta besh vete, pa udhheqjen e ketij texti.

Vetem dashuri dhe vetem me vetedije!

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s