Fokusohu ne qka deshiron…

…e jo ne qka nuk deshiron…

Pasi qe mendimet tona jane krijuese se kush jemi dhe se qka kemi krijuar ne jete atehere tani eshte momenti me shiqu dhe analizu mendimet tona te perditshme…edhe me ne fund te jemi te vetedijshem se qka mendojme…qfre mendime mendojme qdo dite..dite e nate…edh eper qka flasim..dite e nate…tane jeten..

Sigurisht se e keni pyet vetveten shume here se pse ata qe kane pas gjithome shume te holla shume “bijne” tek te hollat ose te hollat “vijne” tek ata gjithome….edhe sigurisht qe thuani “qfare fati”….

….mos mendo me shume se pergjegjjen do ta dhuroj une…TASH!
…ne universin tone asgje nuk veprohet “me fat”…por qdo gje veprohet nga nje vetedije supernatyrore, univerzale dhe kosmike…e edha ata qe gjithmone kane pas te holla edhe prap fitojne ne lloto…PSE?

…SEPSE ATA GJITHMONE KANE QENE DHE JANE TE FOKUSUAR SE SI ME BE ME SHUME TE HOLLA! MENDJA E TYRE ESHTE E FOKUSUAR NE NIVEL ME ATE QE E DESHIROJNE DHE KRIJOJNÊ..

mendimet tona jane ne relacion me vetedijen supernatyrore dhe kozmike..qdo gje ti qka mendon ate e deshiron…univerzi gjithome i pergjigjet mendimeve tuaja….sepse qdo gje eshte energji…mendimet, te hollat, vetedija e universit…te gjitha jane te krijuara nga NJE fushe e NJEJTE e energjise qe nuk permban forme dhe qe egziston kudo..ne toke e ne qiell..

Sigurisht e ki verejt se edhe ate qe flasin per prosperitet arrijne edhe me shume prosperitet ne jete…e ta qe flasim per semundje gjithmone , jane non stop te semuar….ata qe ankohen gjithome gjejne arsye dhe fajtore te ankohen..krejt jeta ankim…well..WRONG FOCUS BABY!….

Aty ku fokusohesh ate do ta krijon….

Top sportistet dhe atletet gjithome e kane aplikuar kete veprim apo krijim…cdo top rezultat i tyre bazohet ne mendimet se si keta e kane pa vehten duke mundur ose jane fokusuar ne momentet kur e kane mundur lojen, ose kur kane arritur ne cak ne mendjen e tyre me se pari e pastaj konkret ne realitet ne gare…

Edhe per ty e njejta vlen…nese don me kriju diqka ne jete fokuso ate qka deshiron e jo ne qka nuk deshiron…nje nder pikat kryesore te procesit krijues eshte te kerkosh qka deshiron..”Ask”…mos ngurro…shkruje nje liste krejt qka deshiron te kesh ne jete…qka ta don loqka…veq shkruaji…hmmm…fokusohu ne qka don…(ushtrim i mire me ndrru fokusin)….

Nese mendon “Eh..kjo qe po e shkrun kete blog veq pallavra po shkrun athere kjo eshte shenja e pare qe ti reziston me ndru fokusin apo mendjen, negativiteti yt te ka kapluar ne cdo neuron te trurit, apo qelize te trurit”….nese je e menqur dhe e ndin se don me ndrru krijimin tend ne nje nivel me te larte apo me te sofistikuar athere kerko qka deshiron,….shkruaj..krijoj mendimet nje nje liste..hapi i pare..

Pastaj…hapi i dyte dhe shume i rendesishem ne kete Krijim eshet falednerimi…te falenderohesh se qka ki…shiqo pereth..krejt qka ki…JO QKA SKI!…PO QKA KI!…shkruaje ne liste edhe filloje cdo here ne prezent..apo “Kohen e tashme”..
“Jam e falenderuar tani kur ka ardh rryma dhe mund te shoh se qka po krijoj” :)…apo “Jam e falenderuar tani kur jam shprengulur ne shtepi te re” apo “jam e falenderuar tani kur e kam fitu kete pune te re dhe me te mire”, “jam i falenderuar qe gruja me rrin ne jete edhe pse jam qysh jam.”…e per juve grate nese keni burra “jam e falenderuar tani kur e kam nje burre qe me kupton cdo dite dhe me ndihmon me fshi e pastru qdo te shtunde”…:)….(Shembull a, mendo ti vet qka po ki qef ti)…falenderohu per sendet qe i ke dhe qe i kerkon e qe don me i pas….

Hapi trete eshte edhe me i forte…VIZUALIZIMI….vizualizoje ne mendje ate qe e ke shkruar..perjetoje ate…shiqoje vehten ne cdo situate qe e krijon dhe ndije kenaqesine e krijimit…

Shiqoje pastaj shkrimet dhe falenderimet e tuaja rregullisht…edhe mbas nje kohe ki me pa rezultat..edhe te garantaj qe rezultati nuk eshte i bazuar qe ke “pas fat” por qe vet e ke kriju ate.

Edhe me ne fund po them se cdo “nuk kam” dhe “nuk jam” eshte krijim i yt personal.

P.s. Te kesh te holla nuk dmth me qene e/i pasure (wealthy)…sepse pasuria eshte e bazuar ne cdo aspekt te jetes…shendet, vetedijshmeri, relacione dhe baza e pasurise eshe dashuria…ndaj vetvtes dhe te tjerve. Nese je krijese apo njeri i mire edhe nese ki te holla athere ti do te besh sende te mira me te holla…thjeshte…

ilanepare

hehhehe…ignoroji cigaret…fokusohu ne money money…:)…

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s