Momenti i se tashmes 2- Present moment 2

Ky meditim rekomendohet 10 deri en 15 minuta dhe ka te sikusre edhe meditimi i djeshit me momnetin e tashem. Tash. Tani. Now! 🙂

Para se tja fillosh meditimit ndiju fizikisht mire (comfortable), dmth ulu mire ne karrike, fotele apo ne toke , jastek kembekryq (kjo e fundit eshte pozita tradicionale e meditimit..ma e mira, por nese nuk mundesh mu ule gjate athere ulu si ndihesh me se miri).

* * * * * * * * ** * * * * ** ** * * * * ** ** * * * * * * * * * ***** * * *** ** * ** * ** *

Ulu drjete, ndiju mire dhe mbylli sytë (si rrushi :))..

Filloja ta sjellesh vetedijen mbrenda teje dhe beju e vetijshme per frymarjen

Mos mendo per sa gjate merr fryme…vetem beju e vetijshme si merr fryme tash momentalisht

Mbsai je e vetijshme per frymmarjen, ajo ndrohet automatikisht dhe behet me e thelle

Ndije frymen qe te hyne mbrenda ne trup dhe del jashte trupit

Ndije se si gjyksi te qohen kur te merr fryme dhe ulen kur te del fryma

Nese mendja te shkon dikund tjeter observoje ate dhe kthehu prap tek vetedija..

Nese je e humbur ne mendime, ne momentin kur je e veteijshme qe je e humbur ne vetedije…me nuk je e humbur..thjeshte..lejoji mendimet te shkojne dhe ktheu prap tek vetedijshmeria e frymarjes…

Vazhdoja te meditosh 10 deri ne 15 minuta…apo sa ke durim…sa me shume ta besh kete ushtrim me shume ki me pas durim…

Kur te kryn meditim hapi syte dhe rri e ulur edhe 2 deri ne 3 minuta para se te ngritesh ne kembe….

* * * * * * * * ** * * * * ** ** * * * * ** ** * * * * * * * * * ***** * * *** ** * ** * ** * * * * * * * *

Mire eshet qe ky ushtri te behet kur je ne stres te madh apo mbas stresit te madh..ose gjithashtu para se te bish ne gjume…:)…leje trupi le te relaxohet in peace…:)…

4132807

Love and gratitude as usual! 🙂

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s