Momenti i se tashmës! 1 – The present moment 1

Nese e ke lexuar positn e dites se djeshme “vetedija dhe ti” athere do ta kuptosh edhe kete post..

Sepse edhe ky post e ka per qellim me aktivizu vetedijen edhe bile bile me ngrit pak…posti i sotshem ka te beje me ushtrimin nr2…apo pirja, me pi, shuarja e etjes.

Qellimi i ketij ushtrimi/meditimi eshet ta ndish te tashmen, momentin e se tashmes…edhe te jesh aktiv ne te tashmen….sepse krejt qellimi i jetes faktikisht eshte te jesh i vetedijshem per te tanishmen dhe konsekvencat qe sjell e tashmja….e cila edhe krijon te ardhmen…

ok..here we go…

Merre nje gote apo filxhan te madh uje, lang peme apo qaj…diqka qe te pihet dhe qe nuk eshte alkiholike..:)..vendose ne tavoline edhe meditimi i ujrit te pijes ia fillon tash..mos harro te ndish dhe ti ndish te gjitha detalet..vetedija eshte ne top!

1 zgjate doren dhe merre goten…ndije kur dora a ka mbrrin goten..ndije se a ashte gota e ftohte, e nxehte, e lemuar, detalet e gotes apo filzhanit, formen apo detale tjera..
…..ndije senzacionin e gotes, filxhanit kur te ngrit nga tavolina..mbaje goten dhe ndija peshen…

2. ndiji muskujt e gishtave dhe dores kur e ngrisin goten..

3. bile ndoshta edhe mundesh me ndi se si saliva (lengun) te krijohet ne goje para se buzet ta prekin goten…

4. ndije shijën kur buzet e takojne goten dhe ti e pine pijen…e ftohte, e nxehte, e butE (smooth)ne permbajtje, apo e ithtë, e tharpte, e embel apo e gazuar…ndije pijen ne goje, ndije shijen dhe ndije kur e perbin dhe si liquidi apo lengu te kalon neper fyt dhe te arrin ne bark..

5. Vazhdoja te pish edhe kur te pish sjelle vetedijen ne momentin e tashem dhe ndiji te gjitha levizjet, ndjenjat apo senzacionet e perjetimit te pirjes se ujit apo lengut.

6. Perjetoje kenaqesine e momentit te tanishem (the present moment) dhe kenaqu me pijen.

Nuk ke veshtire apo?….Edhe perderisa jemi te vetedija une po du me cek faktin se jam e vetedisjhme se “shqipja” ime nuk eshte perfekt edhe nese nuk kuptoni me vjen keq…e kam kuptu qe shumica po ma kupton gjuhen..

Ky shembull me ujin ishte lehte me ilustru….ti mund te gjesh ushtrime tjera per ta sjellur vetedijen ne qastin kur ti vet don…sa me shume ushtron me shume eksperte behesh…e kur te arrin nivelin e topekspertes, ose topvetedjes athere e kupton se qka te ben e tashmja..ose qfare reakcione te sjell te tashmje ne jete, ne tru, emocione, psiqikë..ne TY dhe ne rrethin tend…

juice

Loqkë! 🙂

P.s. Thanx Lola for ure files!

Advertisements

Një përgjigje ndaj “Momenti i se tashmës! 1 – The present moment 1

  1. Ilush, det funkar.

    tack, tack, tack…

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s