Vetedija dhe ti

Te dyjat jane te lidhura me njera tjetren dhe jane pjese e jotja..dhe nese ndalesh e mendon se se hare ne dite i ben/kryen punet me vetedija e sheh se jane te pakta apo fare.
Shumica prej nesh jemi te “programuar” te bejme pune apo te marrim vendime “automatikisht” pa menduar..sepse ose qashtu “duhet” ose “ashtu kemi be deri me tash”…edhe pse te dy aryset jane te njejta ska lidhje…you get my point.
Vetem nje shembull…sa here je e apo i vetedijshem se po merr fryme. Ose sa here e ndin aktivisht se je ka merr fryme?
Une prej sotit te kisha propozuar qe me se pakti 3 here ne dite tjua kushtosh frymarjes..nje ushtrim i thjeshte qe ta ngrit nivelin e vetedijes..Kur te ndin se merr fryme ndalu mos merr fryme…dhe pastaj filloja tri here te marresh fryme te thella nga barku jo nga gjoksi…dhe pastaj me vetedije leshoje frymen jashte….
Ushtrimi tjeter i ngritjes se nivelit te diturise vjen neser…
So long..
Momentalisht jam ne bibloteken e qytetit te Malmös dhe jam ka e pres nje takim…veq thash ta shkruj nje “Post” shpejt e shpejt e le ti bej ty te ditur se je ka merre fryme..:)

LOVE!

P.s. Mos harro me qesh nime.  🙂

Advertisements

2 përgjigje ndaj “Vetedija dhe ti

 1. Me te vertet e adhuroj te qeshurit. Hm..thot ndoshta dikush tash kur e lexon kete, “po krejt more kan qef me kesh”. Me siguri se eshte mase e vertet, por une e ndiej te qeshurit deri ne zemer e deri ne bark . Aq hareshem e aq kendshem e ndjej vehten sa nuk ka as nje Marabou choko te me bej te ndjehem ashtu.
  Tjetren here kur qeshni, mos qeshni vetem me goje e sa vetem veshi ta ndin, por qeshi me shpirt sa zemra e barku ta shijon e veshët e mendja ta degjojn.

  • Fatmire zemer…veq kesh…kur kesh ti keshin edhe te tjeret..bile bile muskujjt e fytyres relaxohen kur keshim….
   Hmm..kam degju se me pak “harrgjojme” energji kur keshim se kur jemi te mrolur..sepse kur qeshim me pak i perdorim muskujt e ftyres ne krahasim se kur mrolemi ose kur jemi te hidheruar..
   Qesh kesh :)..

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s