Rumi – my sufi hero

Rumi….apo Jalal al-Din Rumi eshte nje nder poetet me te mrekullushem se historise te njeriut. (Shekspiri u inspiru nga Rumi).

Fjalet e tij te bejne te zgjohesh nga gjumi i thelle apo te bejne ta kuptosh se jeta nuk eshte diqka tjeter perveq se te dhurosh dhe te merr dashuri. Dashuria e jo frika. Nese universi apo natyra ishte drejtuar nga gjendja e frikes asgje ne universa apo natyre nuk kishte qene qaq perfekt qysh eshte sot. Peredrisa njeriu nuk nderhyn me destruktivitetetin e tij dhe e shkatrron reflektimin e “ligjit” te universit,dashurise.

Neper shkrimet internacionale prezentohet Rumi sikur nje poet hyjnor.Fjalet e tij mund te perdoren ne qdo aspket te jetes, jo vetem dashurise ne nivel siperfaqesor por dashurise univerzale, shpirterore dhe kozmike.

Rumi para se tja filloj te shprehet per dashurine e tij ndaj Shemsi nepermes poezive te tij (qe ka qene edhe i dashuri i tij, por qe shpesh here paraqitet sikur shoku i tij i jetes) ka dhene ligjerata shkencore dhe religjioze studenteve dhe njerezve tjere te ditur. (Ku edhe ne ato ligjerate e ka takuar Shemsin).
Ne kete sequence te mopshtme te vidoes nuk mendoj per Rumin dhe Shemsin.
Mendoj per TY! Edhe Ti je nje pjese e universit te Rumit dhe timit. Eshte koha qe te ngritemi pertej sjelljeve shtazarake dhe primitive.”..eshte koha te dashurosh ku ne kete kontext eshte te nivelit hyjnor…edhe ti je hyjnor/e. Rumi fol me TY!
Lexoji fjalet dhe hapi shqisat dhe mendjen…sepse..Rumis is in da house..:)
Nese klikon ketu mundesh me lexu me shume per Rumin dhe jeten e tij.
Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s