E hënë…30 mars 2009…

Mbas nje vikendi inteersant te perjetimeve te reja dhe jo qaq konstruktive (Wild partying)…mendojsha sot qka me shkru….sot..qka eshte aktuale per mu sot…edhe pse kam shume me thone ndonjehere po duhem me i klasifiku prioritetet e mia..te blogut, peridtshmerise, mendimeve, emocioneve e keshtu me radhe….

Sot do tja kushtoj te kaluares…sepse e kaluara me ka percjell gjate..e kaluara eshte gjithmone aktuale…per shume njerez..edhe pse nuk eshte gjithmone 100% e mire na percjell tere kohen…e kaluara…

Ne postet e mija te kaluara kam shkruar per identitetin tone dhe formimin e tij…edhe ky post ka te bej me te njejten qeshtje.. identitetin tend dhe timin..

Mbas shume perpunimeve emocionale dhe mentale dhe “pastrimit “te bagazhit tim te kaluar e kam vrejtur se e kaluara ende me percjell..dallimi sot eshte se jam e vetedijshme se si e kaluara ndikon te une dhe kur ndikon..

Jam e gezuar ne faktin se nuk jam e ngulitur ne te kaluaren..por kam hece perpara..ngadal..bile disa here jam kthyer por prap kam hecur…

kur flas per te kaluaren flas per perspektiva te ndryshme te formimit te jetes dhe identitetit tend, tim..

  • perspektiva e mesimit, programimit tend,(si duhesh mu sjell, si duhesh me mendu dhe qka me mendu, vepru etj etj)
  • perspektiva e trashuguarjes..(qka ki marre me veti nga te kaluares e familjes, farefisit, nga gjysherit, sterghjysherit..pra zingjiri eshte i gjate)…
  • dhe perspektiva e fundit ajo hisotrike. Hisorike ne kete kontext une e them perspektiven e te kaluares se shpritit tend…jo teje si forme..(Aspektin historik sdo ta permendi shume pasi qe per shume nuk eshet e “logjikshme)”. Do ti rikthehem kesaj perspektive ne postet e mija te ardhshme..

Si mund ta verejme apo ta shofim te kaluaren tone sot, 30/3-2009? 🙂

Nese ndalesh edhe mendon pakes..mendoji zgjedhjet dhe vendimet e tua qe i ke be deri em sot. SI duket jeta yte e perditshme?…si duken relacionet e tuja me te aferimit e tu?…cilet njerez i ke ne jeten tende sot?..zgjedhjet e rrobave. zgjdhjen e frizures psh..kur ka qene here e fundit kur e ke pas nje frizure tjeter?…

Te gjitha vendimet qe i merr ti apo i merr sepse dikush tjeter ka deshire qe ti ti marresh jan ereflektimet e te kaluares tende. TE GJITHA! Se si vepron dhe si reagon. Mendo dhe kujtohu…

E kaluara nuk eshet diqka qe eshte  e demshme per ne sot, POR e kaluara sot per ne nuk eshet e nevojshme sepse sot na duhen vendime , mendime, emocione te reja per te ecur perpara…

Te gjitha konfliktet qe i terhjekim ne jeten tone pa marre parasysh ne jeten private apo profesionale jane rezultatet e te kaluares…e sotshmja perbehet prej te ardhmes…sot e formon ti te ardhmen…

deri me 30/3 2009 e kaluara e ka formuar te ardhmen…ndersa sot nese e gjen vehten duke menduar mendime te reja dhe ndihesh ndryshe se herave tjera athere ky momnet do te jete hapi yt i pare i ndrimit te drejtimit dh ekahjes tende ne jete..

E kaluara e ka lujt rolin e saj…sot eshte e panevojshme dhe jo efikase…ate mund ta garantoj dhe ta nenshkruaj une…

Tash para se tja fillosh ta krijosh te ardhmen e re te pamvarur nga e kaluara do te shkruaj pak shembuj si ta “ushtrosh” te menduarit drejt kajses se re ne jete..

Qdo dite eshet em rendesi te ndalesh disa qaste disa minuta dhe ta verejsh faktin se je duke jetuar..thjesht duke marrur fryme..pastaj shiqoje dhe vereje vetveten se qafre mendime mendon…qfare vendime merre dhe ne baze te qkafit. Nese mendimet edhe vendimet jane te njetja…mendo diqka krejetsisht tjeter…edhe nese nuk e vepron mendo edhe vizualizoje mendimin..krijoje nje situate te re ne koke dhe shiqoje me sy dhe ne fund perjetoje…

Mire eshte qe te shkruash qdo dite…qfare mendime i ke lene mbrapa dhe qfare mendime te reja po i zhvillon ne koke..shkruaj se qka kisha dashur te perjetosh me kend..edhe me ne fund falenderohu per qdo mendim dhe perjetim te ri te dhuruar..

Deri me sot jemi ushtruar nga e kaluara dhe njerezit na kane ushtruar pa vetedije…sot nryshimi kryesor per mu dhe per ty eshte se ushtrimin tone e bejme vete ne per veti dhe me vetedije.

Edhe me ne fund po e shkruj nje citat qe Riki ma ka derguar para disa ditesh…thank you Riki darling!…by the way Riki  eshte shoqja ime e klases…shoqja e te kaluares…dhe Rikin une sot e shoh me sytë e te ardhmes..:)…

“I DONT KNOW THE KEY TO SUCCESS, BUT THE KEY TO FAILURE IS TRYING TO PLEASE EVERYBODY”- BILL COSBY

” NUK E DI QELESIN PËR TE SUKSESI, POR QELESI I MOSSUKSESIT ESHTE DUKE U MUNDUAR TI BEJME TE GJITHE TE LUMTUR” – BILL COSBY

Nese dikush e gjen nje perkthim m ete volitshem te lutem shkruaje…

Love!

learning-from-the-past

Learning from the past and creating the new future…less destroyable..more creative!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s