Kur e ke thënë të vërtetën herën e fundit?

Ky post do bën fjalë për një fakt që shumica e adhuron, dhe që shumica i frikohet dhe nuk e praktizon ne jeten e perditshme…

E vërteta!

Pse i frikohemi të vërtetës?…Experienca im ne këte fushë 😛 më ka bëj të kuptoj se sa herë që nuk e kam thënë të vërtetën ka pas të bëj me frikën. E kam kuptuar edhe një gjë shumë të rëndësishme në këtë jetë, në të vërtetë faktin se FRIKA gjendje e jo emocion. Gjithashtu edhe DASHURIA, është gjendje e jo emocion.

Pika e qendres apo gjendjes se njeriut bazohet në këto dy gjendje, frkes dhe dashurise. Ose vepron nga frika ose dashuria.

Emocionet qe ti bjen frika jane VETEM negative. Emocionet më të shfaqura qe shkaktohen nga gjendja e frikes jane brengosja, ankthi, emocionet qe te bejne te ndihesh fajtore, etj…edhe nese  te gjitha keto  emocione zgjasin nje kohe te gjate athere ti si njeri do te kesh problem me vetveten, ne aspektet fikzike, mentale dhe ato emocionale.

Emocionet e zgjatura negative shkaktoje jo balance te energjise ne trup dhe jo balanci shfaqet ne fizike te njeriut, dmth ne trup. Dhembjet fillojne ta kaplojne trupit. Dhembjet ne organe te mbrendshme apo jashtme. Dhe nese ti i ingoron keto dhembje konsekvencat mundem me qene me te medha..deri edhe vdekjepruese.

Qëllimi i ketij blogu nuk eshte te shkaktoj me shume frike, por ta ngris nivelin e vemendjes se qka shkakton frika. Te jemi me te vetedijshem per konsekvencat e jo pergjegjsive apo pergjegjsive tona.

Experienca ime personale sa i perket te vertetes versus genjeshtres ka qene magnifike edh ende sot eshte. Edhe une kam qene ajo qe ka genjyer, shume. Kam genjyer sepse jam friguar edhe sespe nuk kam ditur alternativa tjera perveq genjeshtrave. Kam jetur jete te dyfishte. Genjeshtra ime me e madhe ne jete ka qene se kush jam, ka pas te bej me identitetin tim dhe me seksualitetin tim.

Para dy apo tri vitesh kam vendosur ti ndal genjeshtrat. TOTALISHT. No more lies in my life! EVER! Nuk do me thene se nuk kam qene e frikuar. Kam qene mese e frikuar, anglisht TERRIFIED. Sepse e disha se nese e them te verteten mund ta humbi familjen, qe athere ishet baza ime e jetes. Mund ta hupi shoqerine dhe te gjithe qe flasin shqip me mua. Edhe farefisin ne KOSOVE.

Vendimi im ka qene mese i duhur dhe i qelluar dhe e verteta me ka sjellur suksese ne jete. Para dy vitesh i kam tregu mamit se jam gay (homoseksuale) i do femrat dhe femrat me dojne mu, :)..vellaut i kam trguar mbas mamit dhe babit i kam treguar vitin e kaluar. Edhe pse te gjithe kane qene te dyshimte me heret kur nuk kemi biseduar apo skemi dashte ta shohim te verteten.

Procesi nuk ka qene i lehte ende nuk eshte dhe dashuria ne mes mamit, babit dhe vellaut e ka ndryshuar nivelin. Eshet be me e forte dhe me e kuptuar. Sot nuk genjej per askend se kush jam. Kur me pyesin a kam te dashur i them jo. Kam pas te dashura 12 vitet e fundit te jetes time 35 vjeqare. 🙂

Sa here e tregoj te verteten cdo kujt ne te gjitha gjuhet qe e di dhe te gjithe njerezit qe i takoj (inkludohet edhe familja ime) edhe ata persona me tregojne mua te verteten e tyre. Qe deri ate dite ka qene TOP SECRET, apo msheftesi.

Konkludimi im eshte qe kur une e them te verteten e verteta shumohet. Nese une dua ta ndryshoj boten apo shoqerine nga e paverteta une duhet tja filloj vete e para. Nryshimi nuk fillohet nga JU por nga une. E vertea sjell balancin tek ne dhe tek planeti/universi yne. Belive it or not!

Edhe pse ky blog ka qene i gjate po du me perfundu dhe falenderu TY qe po e lexon kete blog qe qdo msheftesi e jona ne bote kudo qe jemi shkakton jo shendet. Msheftesite dhe genjeshtrat shkaktojne jo vetem semundje te individve por edhe degjenerim te gjeneratave. Kriminalitet dhe keqperdorim te alkoholit, drogave te ndryshme e keshtu me radhe.

Cdo dite e verteta ime sjell buzqeshje dhe dashuri…

Kur ka qene hera e fundit kur TI e ke thone te verteten per TY?

momenti-i-te-vertetes

Momenti i te vertetes eshte tash ne kete moment!

Advertisements

2 përgjigje ndaj “Kur e ke thënë të vërtetën herën e fundit?

  1. Brave and fascinating…:)

  2. Nowdays truth comes and knockes on my door, and i open it without fear and i do not resist.

    Shume buker ke shkrujt, dhe teme interesant, sepse qka eshte “e verteta”…nese, tem interesant, kisha pas deshire qe ti kete tem ta vazhdon…truth =)

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s