Prej qfarë përbëhen mendimet tuaja cdo ditë, gjithë ditën..javën..muajin..vitin..wow papritur jeten?

Intellekti ynë është i formuar prej mendimeve (shume pershkrim i thjeshte)….”te mira” dhe ato të “kqija”…përpara se tja vazhdoj po e permendi nje detal te vogel qe se shpejti do te behet shume i qarte edhe i perhershem…ne boten time (secili e ka “boten” e vet) nuk egzistojne mendime te mira apo te keqija..egzistojne vetem mendime…

Tash po ktehehem ne teme…kjo teme e mendimeve tek njerezit eshte dhe ka qene shume aktuale…edhe sot eshte..ne jeten time profesionale dhe ate private…

Po e shtroj pytjen prap dhe besoj qe do te ndalesh dhe MENDOSH :)…”Qka mendon cdo dite?”…..

Nêse nuk e ke gjetë pergjegjjen te cilen po e kerkoj une do te ndihmoj…se e di perafersisht se per qka mendon TI personalisht cdo dite, nate, tere jeten e deri me sot…

Ti i mendon mendimet e njejta qe i ke mendu dje, pardje, parqeterdje, javen e kaluar,para tre muajve ose pese vjeteve…mundem me ia vazhdu deri pa fund…

Mendimet tona te perditshme jane te perbera 90% nga informata te “panovojshme” dhe te “Paduhura” ose shkurt e shqip bërllogje për sistemin tonë trupor, mental e emocional. Tash nuk po i hi detaleve se qka ne te vertete perbejne keto mendime po e di qe baza e ketyre mendimeve eshte FRIKA qe sjell brengosje, ankth etj…

Mendimet tona te peritshme qe jane te njejta konstant nuk do te sjellin ndryshime ne jete edhe ti sado qe done ndryshime. Perderisa ti nuk mendon diqka “te re” apo “tjeter” mendimet tuaja do te sjellin rezultat te njejte qdo dite tere jeten. Nje shembull se si po mendoj do ta ilustroj me poshte..

Pasi qe ti mendon sende te njeta qdo dite, ti fol per sende brenga apo qkado qdo dite…pastaj ti takon njerez qe i perputhen mendimeve tuaja..dmth me brenga, thashethene..e derte….pastaj nese e shiqon strukturen e jetes tende..qdo dite eshte e njejtje…nese punon, ose nuk punon..krjet njejte..qohesh, i ben ritualet e dites…fshin, gatun, ushqen, lane, hane pine..edhe diqka tjeter ben sigurisht qe eshte e njejte sikur dje apo pardje dhe me ne fund bjen e flen..Neser zgjqehesh prap…dhe i zbaton ritualet e njejta…

Me kujtohen “llafet” e njerezve kur kam qene e vogel…Same “shit” every day…in and out…

Pasi qe mendimet e krijojne jeten dhe strukturen e jetes…mendo se qka mendon…mendo diqka te re..perjeto diqka te re..dil shiqo gjej sende dhe kerko sende qe kur ni ki pa me pare…kerko te takosh njerez qe nuk folin sende te njejta per dite..fvazhdoja ta lexosh blogun tim…:)..

Do ta perfundoj me citatin tim favorit te Einstein (Ajnshtajnit :P)…

“The definition of madness is when you do the same thing over and over again and expect a diferent result” qe ne perkthim do te kishte tingellu: ” Definicioni i cmednurisë eshet kur ben sende te njejta cdo here dhe pret rezultate te reja”….

Ky definicion aplikohet qdo dite…edhe prap nejrezit quditen pse kurgjo spo ndryshon..merre shembullin tjeter luften…sake shit no difference whatsoever..so stop it!NOW!

LOVE

Pak mendime të dashura…:)

Advertisements

5 përgjigje ndaj “Prej qfarë përbëhen mendimet tuaja cdo ditë, gjithë ditën..javën..muajin..vitin..wow papritur jeten?

 1. Powerful writing and sooo true…

  Love the cherries… by the way…:)

 2. mendimet e mija jan te perditshme veq rreth vdekjes mos po vdes sot sot pshtova mos po vdes nester a muj mi largu kto mendime allahu ju ndimoft pres pergjigje

  • Pershendetje Makfire,

   Nuk e di se a ke mrri me i lexu shkrimet e mia qe kane te bejne me Vitaminin B dhe Vajin e Peshkut. Perveq ketyre dy aspekteve te kisha propozu edhe nese ki mundesi me pas nje ditar tendin ku shkruan cdo dite nje send qe e ke be qe te ka be te lumtur.

   Ne ate ditar mundesh edhe me i shkru se cka do te kishte bere te jesh cdo dite egezuar dhe e disponume. Jo cka deshiron prej tjerve por cka ti vet ben dhe krijon sipas mundesive tuaja.

   Pastaj edhe kisha deshiru qe te shoqerohehs me njerez qe nuk te hidherojne dh et ebejne te mendojne mendime te keqija. Ben diqka qe te ben te ndihehs mire.

   Ti je ne depresion dhe ajo eshte normal. Stili i jetes se si e jetojme na bejme te ndihemi ashtu, por shpresa ka edhe te mira bile. Ashtu sic e bejme jeten te depresion ashtu mund ta sjellim edhe ne drejtim te kudnert.

   Nese e keni ndonje te njoftur qe jeton ne Evrope le te me kontakton do ti kisha ndihmuar te ju siguroj Vitamin B te kvalitetit te mire dhe vaj te peshkut.

   Te pershendes!
   //Elvira

 3. kam mentime te kqija dhe bum toket qe ni kru bum flet fashtimish un bi dham fetes stu me fol ma me at grun bo a bet ba foli sba muj me majt feten ba fol me kit grun qa um kishe kshillu me ba selam alejkum m

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s