Mendja e formon dhe krijon diten, javen…jeten

Ne boten e spritualizmit dhe ate te Quant fizikes ((lexo Kuant) flitët shumë për “ligjin e atrakcionit” apo ne anglisht “Law of attraction” (edhe Quant fizika edhe spiritualizmi kane lidhje te ngushta me njona tjetren, perspektiva te ndryshme por konkludime te njejta).

Pa marre parasysh se në cilin vend te botës jeton ligji i atrakcionit vlen dhe vepron ne krejt planetin Pa marre parasysh a je shqiptare, holandez, i zi i bardhe ,i mirë apo i “keq”.

E mbaj në mend fjalen “mos e ndjell” kur kam qenë e vogël e ndisha shpesh. “Shuj mori mos ndjell sende te keqija”. Këtë e degjojsha kur dikush fliste “keq” apo mendonte mendime jo qaq të shëndetshme. Këtë e dijnë shumica e njerëzve por ralle e praktizojnë.

Mendja e krijon jetën. Sigurisht se ke degju me herët “Mendo pozitivisht” apo “Think positive”…Me mendu pozitivë nuk eshte njejte sikur mu NDI pozitivë.

Si mundet nje nejeri që tërë jetën ka mendu mendime negative, me pa shprese dhe pesimizem te madh ta ndroj kahjen dhe mendoj mendime pozitive. Bërthama e mendimit pozitive qëndron te akseptanca apo pranimi i gjendjes, se ku gjindesh ti tash momntalisht, fizikisht, emoconalisht dhe mentalisht. Faktori i dytë eshte falja. Me fal. Dhe e treta mu falenderu. Per krejt qka ki arrit dhe qka nuk ke arrit. Fakti se qdo gjë ne jetë pa marre parasyh se ne e marrim negative apo pozitive e ka një qëllim.

Keshtu që per me mendu mendime te mira dhe pozitive duhet me ndru kahjen Me lone mbrapa te kaluaren dhe te fokusohesh ne te tanishmen. Koncentrohu ne te tashmen. Shiqo pereth teje dhe gjej diqka qe te gezon. Ndij ndonje ndjenje apo mendim qe te shtin me qesh apo gezon. Pranoje se ashtu eshte dhe falenderohu per kete ndjenje apo gjë që te gëzon. Për ujin që e pin, për bukën që e han. Për mushkeritë që i ke qe te b¨jne te mundshme të merr frymë pa u mundu fare, per familjen qe e ke qe te don. Per punen qe e punon dhe shoqerine qe te adhuron. Ndije me gjithe qeninen sa mire eshte ti kesh te gjitha keto.

Falenderimi eshte i fuqishem. Sa ma shume falenderohesh me shume do te gjesh sende apo do te krijosh shkaqe per tu falenderu. Falenderimi sjell sukses. Praktikoje kete qdo dite, prej sotit. Gjej arsye që te kenaqin dhe te bejne te ndihesh mire. Sa here qe mendja te shkon ne diqka negative, ndroje mendimin dhe mendoji tri sende pozitive…nese nuk te vijne menjehere ne mend athere shiqo pereth teje Mundesh me falenderu edhe per kete blog qe ki shansa me lexu edhe qe Elvira i jet disa ore te jetes se saj qe kete blog veq per TY me shkru.

Mendimet e mira sjellin shendetin. Mendimet e mira dhe falenderimi i largon suksesivisht rrenat dhe genjeshtrat qe jane berthama e jo suksesit dhe varferise.

Mendimet pozitive dhe mendimet gjenerale e krijojne jeten tende cdo dite. Keshtu qe je i kujdesshem se qka mendon. Se “igji i i atrakcionit” nuk ben dallime ne mendime te keqija apo te mira. Ligji i attrakcionit dhuron. Qdo mendim qe e mendon ajo heret apo vone do te dhurohet. Ligji i atrakcionit funkcionon sikurse edhe ligjet tjera te fizikes. Si. psh gravitacionit. Ska lidhje qka gjun dhe se kush gjuhet prej katit te 20, a je i mire apo i keq…ti nese gjuhesh ligji i gravitacionit do te vepron pa dallim..dmth ti do te jesh i vdekur ne vend pa marre parasysh sa shqiptare i mire je. Mos e provo! 🙂

Besoj qe po me kupton!

Mendo mire dhe falenderohu per qdo mendim te mire dhe ndjenje te mire. Sa ma shume e ben kete me mire eshte. Eshte koha ta ndrojme kahjen dhe ta ngrisim nivelin e vetedijes.

ligji-i-atrakcioniy

Mendimet e tuja mund të sjellin shpresë, paqe, besim, dashuri dhe siguri

Advertisements

3 përgjigje ndaj “Mendja e formon dhe krijon diten, javen…jeten

  1. cfare foto te bukur! Edhe ksi her ke shkrujt shume mire! i love it!

  2. Tekst i mrekullueshem!

    Inspirues dhe qe vlen dhe peshon shume….Qka eshte me me rendesi, eshte se shkruan me zemer dhe i praktikon te gjitha keto udhezime..:)

  3. Ju përshëndes përzemersisht me këto mendim të mirë , i kshilloj të gjithë që ta lexojn dhe analizojn qdo thënje tuaj që të ndihmon në pjesën e jetës!!!!!!!!!!!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s