Arkiva Autori: blogguelvires

Elvira Haxhiaga edhe ne Facebook

Pasi qe shume nga ju me shkruani dhe i deshironi keshillat e mia, qe zakonisht nuk jane aq te komplikuara ju sygjeroj te klikoni ketu qe hyni ne faqen time ku mund ti gjeni keto keshilla.

Kliko ketu per te dalur tek faqja zyrtare.

Elvira ne Kosove duke e mbajtur nje ligjerate per nje grup te rrinjesh nga Mitrovica, mbi identitetin profesional dhe zhvillimin e karrieres. Mitrovice, 2010

Mrekullia e trurit tend

Fig. 1. Fuqia e trurit tend te mrekullueshem

Ky ilustrim eshte fantastik per ta paraqitur trurin tend,  qka ndodh ne kete organ me te sofistikuar ne trupin tend dhe si ta mirembash ate.

Nese e veshtron me vemendje e shef  vendin se ku ndodhin mendimet me vemendje. (ngjyra e kalter e qele). Vetedija yte e kontrollon vetem 5% te trurit tend dhe mendimeve tuaja, kurse 95% te mendimeve dhe veprimeve tua vijne nga nenvetedija. (Ngjyra e kalter e mbyllte).
Ti i mendon rreth 70.000 mendime ne dite. Mesatarisht 90% te mendimeve jane te njejta qe i ke bere ne diten e kaluar. Nese je e/i vetedijshem per kete atehere vetem ti mund at ndryshosh ate fakt.

66,6% e trurit permban yndyrre. Kjo siperfae e mbrron neuronet e tua (lidhjet/rrjeta e ndryshme  ne tru, ku vetedija dhe nenveteija jane te regjistruara dhe regjsitrohen cdo dite). Keto rrjeta permbajne 70% yndyrre. Prandaj eshte me se e rendesishme te hash vaj peshku, perime, vaj ulliri, avokado, arra, lejthia, etj. Por me kryesorja dhe esenciale eshte vaji i peshkut, Omega 3.  Cdo dite, vere apo dimer.
Humbja apo mungesa  e kesaj yndyrra eshe e lidhur me depresion, semundjen Parkinson dhe Alzheimer, te gjitha keto te lidhura direkt apo indirekt  me sistemin nervor te trurit.

Qe ta mirembash shendetin e nje truri vital dhe te shendosh duhesh natyrisht ta trajtosh ate duke i dhuruar energji. Ate mund ta besh me meditime te ndryshme. Eshte e pranuar dhe aprovuuar se meditimet e rrisin nivelin e IQ, pastaj te relakson, ta largon stresin nga trupi dhe truri, dhe e promovon trurin me nivele me te larta te mesimit te gjerave te reja.

Ndegjoje muziken, sidomos ate qe te ben te relaksohesh dhe te ben te ndihesh mire e qe ta ngrit nivelin e energjise.  Eshte e pranuar ne rrethet shkencore nga studimet e shumta qe muzika e ndryshon dhe e forcon strukturen e trurit.

Mendimet jane te verteta, dhe cdo mendim krijon efekte biologjike dhe fizike ne trupin tend. Trupi yt i pergjigjet ketyre mendimeve dhe i pranon ato sikurse te jene fizikisht te vereteta. Shembull ketu mund ta jap limonin. Nese e mendon se je duke e prere limonin me thike, ne copa te medha apo vogla, ja mendon lengun qe rrjedh nga keto prerja atehere trupi yt kesaj i pergjigjet duke prodhuar saliv ne nivlel me te larte ne goje. Popullorqe themi “me del langu prej gojes”.
Keto efekte ne trupin tend i kane edhe mendimet tjera qe i mendon cdo dite.

Per ta shiquar videon ne gjuhen shqipe mbi rendesine e vajit te Peshkut, apo Omega 3 shiqoje ketu. 

Edhe ne Facebook eshte faqja zyrtare qe permban keshilla te shumta si ta mirembajme dhe forcojme shendetin tone. KLiko ketu qe te arrish atje. 

Meditimet te sjellin energji te re

20120815-123142.jpg
Foto: Tek plazhi ne Malmö, Suedi, gusht 2012

Meditim me fjale tjera do te thote ta perjetosh relaxim dhe pushim te trupit. Si ndodh kjo?

Thjesht, kur te koncentrohesh dhe fokusohesh ne mbrendesine e realitetit tend dhe e perjeton ate ne nje nivel me te thelle. Frekuenca e trurit eshte ne ALFA (ne kete frekuence zakonisht behen krijimet, zbulimet me te medha) qe dmth je e zgjuar dhe e vetedijshme konstant por qe ti vet e kontrollon se ku ta sjellish kete vetedije.

Egzistojne meditime te ndryshme qe kane qellime te ndryshme. Qellimi kryesor i cdo meditimi eshte ta ngrisim nivelin e energjise dhe vetedijes per trupin tone dhe ambientin perreth nesh. Te behemi me te vetedijshem se si ndihemi mentalisht dhe fizikisht. Me keto meditime mund ta qetesojme veteveten dhe te behemi me te “zgjuar”, fokusuar dhe pushuar.

Cka eshte kryesorja behemi me pozitv dhe te gezuar pasi qe energjia eshte ne nivel te larte dhe vetem ne ate gjendje mund te krijojme me shume ne jete. Krijime pozitive normal. Energjia e ulet sjell negativitet dhe ne te shumten e rasteve depresione.

Nje permbledhje me pika te shkurta meposhte jane nje nder mundesite me te thjeshta qe egzistojne per te qene mire me shendet. Ato jane:
- meditimet e rregullta,
-statusi i larte i nivelit ushqyes ne trup, ku inkludohen Vitaminet, Antioxidantet, Vaji i peshkut
- te rrijme me njerez qe na bejne te lumtur dhe jo me njerez qe na ulin energjine
- nese muzika ta ngrit energjine ndegjo me shume muzike,
- arti,( ngjyrat, format, bejne qe shqisat tjera te na stimulohen)
- te jemi me shume ne natyre dhe perjetojme mrekulline e saj
- te degjojme dhe shikojme me pak lajme negative sepse ato na e ulin energjine
- te ecim 30 min ne dite mjafton ne fakt ta mirembajme energjine ne nivel te mire
- ta kemi nje jete te qete, jo me shume stresa ( jo shume :))
- te jetojme nje jete qe na ben neve te lumtur
….mundesite jane infinitive dhe vetem ato qe na bejme te ndihemi mire vlejne per ne.

Ne kete muaj do te inqizoj nje meditim te thjeshte ne gjuhen shqipe qe do te publikohet ne blogun tim dhe qe te gjithe do te kene mundesi ta provojne. Sa me shume qe jemi afer vehtes tone, e me vehten dhe kujdesemi per trupin qe krijon magji cdo dite atehere do ta zbulojme edhe mrekulline dhe potencialin tone qe eshte ende i pazbuluar ne te shumten e rasteve.

Ketu mund ta gjesh videon e meditimit. 

Nëse të hahet gjë ëmbël non stop?

Do te mund te jete sepse ke mungese te mineralit krom ne trup, zink dhe absolutisht Vitamines B!

Sheqeri ka efekte te ndryshme:
1. Te jep energji, nese i nevojitet trupit
2. Eshte medikament konzervimi qe do te thote mbyt bakterie
3…si dhe pasi qe jep energji ka mundesi edhe te na zvogeloj ankthin/depresionin, kete ne periode shume te shkurt

E dijme qe nese sheqeri mirret me massa te medha nuk eshte OK. Nese trupin e kompenzojme vetem me sheqer kur eshte i “urritur” per vitamine atehere nuk eshte fare ne rregull!

Duhesh ta kesh parasysh se sheqeri nuk rekomendohet si zevendesim apo kompensim i diqkafit tjeter.  Sa here te teprosh konsumimin e  embelsirave apo sheqerit en menyra te ndryshme duhesh te mendosh nje here extra. Zvogeloje dozen e sheqrit dhe rrite ate te mineralit dhe vitaminit.

Vitaminat qe i rekomendoj dhe qe permbajne extra vitamin B dhe minerale qe i nevojiten trupit jane meposhte. Edhe ne raste te depresionit, pagjumesise, alergjive te ndryshme, lodhjes konstante, abortimeve te padeshirueshme, pastaj personat qe kane problem me tension te larte te gjakut, diabetes, i rekomendoj keto meposhte.
“Overdrive”
LifePak Essentials
Marine Omega
apo
LifePak dhe Marine Omega si nje paket
si dhe lengu si superfrukteve G3. (per femije dhe ata qe nuk mund te perbijne kapsula)
Keto une i konsumoj vet dhe i rekomendoj ne kete webbshop:

ID nr: eshte SE 5522450 (ky nr ju ben juve legjitim te porositni sepse rekomendimi vjen nga une).

Me poshte eshte nje link ku mund te gjeni LifePak Essentials dhe lexoni me shume per te:
Kliko ketu

Distribuimi i pare i vitamineve dhe mineraleve 100% natyrore per ne Shqiperi!

Dje e kam bere porosine e pare qe do te rezultoj ne ndihme!  Dhe kjo deshiroj te vazhdoj me permasa edhe me te medha!

Shume nga ju m’i  percjellni postet dhe videot nga e gjithe bota faktikisht dhe ju jeni ata te cilet mund ta beni te mundur qe nje treg 100% natyror dhe qe mund ti parandaloj shume semundje te hapet ne trojet shqiptare.

E mbani ne mend ate thenien e famshme qe cdo here e kemi degjuar ne shkolle
” Me nje lule nuk qel pranvera”…Ashtu mendoj edhe une.

Ska lidhje sa sa shume postime i bej mbi shendetitn apo sa video nese vetem une angazhohem rezultati do te jet shume i varfer. Prandaj me duhet ndihma.
Ketu ne statistika e shof se 631 persona mi ndjekin postimet e mia kete ne blog dhe mbi 100 shtete te ndryshme te botes lexohet ky blog. Brazili, Meksika, vendet qe as qe kam paramenduar.  Mijera e mijera “klikime” jane bere ne keto postime.

Prandaj ju, sidomos ju qe jetoni ne Evrope dhe SHBA ju lutem me kontaktoni se si mundeni te me ndihmoni ne rritjen e volymeve te distribuimit me medikamente 100% natyrore qe mund ta  bejne parandalimin e  depresioneve dhe symtomeve te tjera fizike qe jane rezultat i te stresuarit konstant.

Shuem nga ju me shkruani dhe deshironi ndihma te ndryshme per te afermit e juaj apo ju direkt. Ketu e keni rastin qe jo vetem tju ndihmoni te afermve te juaj por edhe te tjerve qe kane nevoj cdo dite.

Sic kam shkruar edhe me pare. Barerat qe rekomendohen me permasa jo kontrolluese nuk jane per ta mirembajtur shendetin. Ato e bejne njeriun te mvarur nga problemi ne te shumten e rasteve edhe as sherimi i semundjeve nuk behet.  Por perkundrazi behet helmimi i organizmit qe rezulton qe edhe organet tjera te stagnojne.

Per ta mirembajtur shendetin ne nivel te larte na duhet dituria. Cka na ben mire e cka jo. Une jam nje nder kanalet e shumta qe ´” ju servoj” informatat e rendesishme, por nga ju duhet reagim dhe akt qe te ndermerni diqka.

Ne vitin e ardhshem do te lansohet medikamenti i detoksimit te trupit qe quhet R2. (R ne katror). Ky medikamnt do ti shpetoj shume jeta.

Nje fakt tjeter shume me rendesi eshte ta dini se mbi 80% te te semuarve nga kanceri nuk vdesin nga kanceri por nga toksimi apo helmimet e barrerave dhe rrezatimeve.

Te semuar apo jo te semuar cdo vite ne trupin e njeriut hyjne 4-5 kg pesticide nga burrimet e ndryshme. Ushqimin qe e hajme, ajrin qe e thithim, rrobat qe i mbathim, ujin qe e pijme , shamponat e sapunat qe lahemi etj etj. Pas 10 viteve ne trupin tone kane hy 40-50kg pesticide, dhe trupi yne nuk ka shansa ta bej detoximin natyral sic eshte i programuar sepse organizimi eshet i “overload-it” apo i permbushur me helme. Nuk eshet cudi qe kur po behemi pak me te moshuar te na shfaqen sende jo te mira ne trup.

A me kuptoni tani se pse angazhohem aq shume? Problemi mund te zgjidhet shume lehte. Dituria egziston, ndihma po, vetem na duhet anagzhim kolektiv dhe te jemi 100% pergjegjes per shendetin tone dhe nhihmen qe mund tja bejme te tjerve.

Një vështrim i vogël mbi percepcionin e depresionit sipas Medicines Tradicionale Kineze dhe asaj “moderne” te perendimit.

 

Shkaqet e “depresionit dhe ankthit”

Kete veshtrim e bej edhe une edhe pse dituria ime mvaret nga studimet e ndryshme te medicines moderne.

Une  ekam zakon ti vej sendet ne raport me njera tjetren. Nuk kenaqem kur dikush ma jep nje fakt. Une atij fakti  gjithmon kam deshire tja zbuloj burrimin. Prandaj edhe interesimi im per alternativat tjera te medicines jane shume inetersante dhe i studjoj cdo dite.
Me poshte vijon nje veshtrim interesant.

Medicina moderne e trajton depresionin dhe ankthin si simptom jonormal te procesit kimik ne tru. Barrërat antidepresive që ju rekomendohen njerezve nga mjeket shume here e ndryshojne kete proces kimik te trurit dhe e bejne qe truri “te imitoj” proceset e zakonshme kimike.

Kur truri eshte ne jo balanc nga streset e thella, normal qe ai do te shpreh procese tjera kimike, kjo nuk do te thote qe ato jane jonormale, ato mund te jene te jozakonshme, nese krahasonhen kur truri eshte ne gjendje te balancuar.

Ne anen tjeter nese e shikojme diturine e medicines se vjeter kineze e shofim se depresioni trajtohet jo si problem ne tru por me shume problem ne gjoks. Ndjenjat qe lidhen me vdekje, humbjen e te afermit, dhunes, represioeneve tjera psiqike dhe fizike, si dhe streseve te ndryshme te thella e jo te thella shkaktojne shtrengimin ne gjoks, kufizon qarkullimin e energjise dhe lengjeve ne mëlqi, zemer dhe organe tjera te trupit. Mjekesia tradicionale kineze kete e quan “Stagnim i energjise ne mëlqi” ndersa ne perendim kjo quhet depresion dhe ankth.
Nga kjo mund te shkaketohet kufizim i energjise ne gjoks gje qe e zgjon nje ndjenje irrituese (agjitacion) qe njifet si “te nxehurit ne zemer”.
Ne perendim kete e quajme ankth pse versuljet e panikes. (Panic attacks)

Vet mendoni e ndijeni pergjegjesine e juaj kur tju rekomendofet diqkafi nga mjeket. Pyeteni pse kjo e pse ajo Ju jeni te zotit e trupit tuaj dhe askush tjeter.

Medicina kineze perndryshe i ka njohurite dhe diturite e saja qe nga kohet e lashta te egzistences se njeriut dhe cdo shkak i semundjeve sherohet me bime dhe mirembahet me bime.

Medicina moderna ne anen tjeter ka arritur shume edhe ajo,por qe ti zgjedh rastet emergjente, midis jetes dhe vdekjes. Ndersa sa i perket mirembajtjes se shendetit medicina tradicionale e Lindjes ne pergjithesi eshte para asaj moderne me se paku 5.000 vite.
Edhe i ashtuquajturi depresion mund te zgjidhet me medikamente bimore dhe trajtime tjera teraupetike qe kane lidhje me emocionet dhe ndjenjat tona e jo vetem me trurin tone e jo vetem me barrera antidepresive.

Nese problemi eshte pernjemend ne meqli, gjoks e zemer, pse perzihemi ne tru?

Mendo e veshtro edhe ti!

Margarina nuk eshte per tu ngrene

Fotoja e meposhtme ilustron se milingonat jane me te mencur se nejerzit. Ato jane mbledhur te gjalpa e jo margarina. Sepse ne fakt konsistenca e margarines eshte konsistence jo natyrale qe krahasohet me plastiken.

As margarina qe nuk ka shume yndyrre ne pjsen e majte te fotos nuk ka milingona.

Nese e keni margarinen ne kuzhine hidheni ate menjehre dhe konsumojnei gjalpen apo vajrat jo te rafinuara.

 

Cka jane antioxidant-et?


Ne vitet e 70-ta industria e shendetit eshte perqendruar ne vitamine ne menyre individuale. VItamin A, B, C, D apo E. Kur kemi pasur ndonje problem me shendetin kemi pasur zakonisht mungese te ketij vitamini apo atij.

Ne vitet e 9o-ta si baze e studimeve shumevjecare  ne lamit  e ndryshme te shendetit, si asaj se medicines moderne por edhe medicines tradicionale edhe dituria mbi vitaminet eshte zgjeruar. Tani flasim per ANTIOXIDANDET.
Shendeti nuk mvaret prej atij vitamini apo kesaj supstance por prej proceseve te shumta dhe te ndryshme.

Antioxidantet jane permbledhje substancash nga burrimet e ndryshme te vitamineve qe me se shumti vijne nga pemet, perimet dhe dritherat.

Nuk jane pra nje vitamin apo dy, por nje rrjete e vitamineve  dhe supstancave tjera qe gjinden ne te gjithat qe i konsumojme qe se bashku e mbrojne qelizen nga “demtimet” qe i kanosen.

Demtimet e qelizave zakonish shfaqen kur trupi liron radikale te lira.

Cka jane radikalet e lira?

Para se tja vazhdoj me radikalet e lira mire eshte tju perkujtoj se cdo qelize e trupit e ka rolin e vet te vecante qe ta kryej punen e vet ne menyra te plote dhe shendoshe. Cdo proces i nivelit molekular dhe atomik  ne qelize mvaret nga proceset e lirimit te radikaleve te lira qe e demtojne trupin.

Antioxidantet e kane rolin elementar dhe shume te rendesishem per shendetin e trupit tone.  Ato jo vetem qe e mbrojne qelizen,  por edhe bllokojne dhe elimojn rrezikun nga sulmet e radikaleve te lira ne organet e trupit.
Radikalet e lira hyjne ne trup neper mes ambientit te helmueshem, ajrit jo te paster, rrezatimit, pirjes se duhanit, pesticideve, ushqimit te konzervuar dhe shume substancave tjera qe te gjithe ne i konsumojme me apo pa deshiren tone ne kete bote moderne.
Keto radikale “explodojne” ne qeliza edhe nga pagjumesia, stresi, dertet, deshperimet, ankthet e shume faktore te tjere te ngjajshem. Kjo shkakton shkaterrim te ngdalashem te trupit dhe trurit. Ndersa e gjithe kjo rezulton ne semundjet e parakohshme dhe jo te nevojshme.

Antioxidantet i gjejme me se shumti ne peme, siq, qershia, mona, boronica, ferrë, kajsia. Pastaj  limoni, portokalli i kuq, kiwi, dredheza, shalqini, pjepni.
Perimet: Spanaqi, speci i kuq, majdanozi, broccoli, tomatet dhe luleakër.
Antioxidantet gjinden gjithashtu edhe ne mishra, sidomos ne peshqi.

Qe ta permbledhi kete post shkurtimisht  ne antioxidante inkludohen  Vitamini A, Vitamin E, Vitamini C.
beta-carotene(gjindet ne karrote, squash,broccoli etj),
Lycopene (me se shumti ne tomate, shalqin, kajsi, guava etj)
Selen (arrat, dritherat, mishi kuq, peshku, vezet).

Ky rrjet i vitamineve dhe dritherave na ben qe te ndihemi me te forte, me te gezueshem dhe te ndihemi me te rrinj.
Te konsumojme me vetedije domethene shume. Kur te dijme rendesine dhe rolin e supstancave qe i konsumojme cdo dite ne mund te ndikojme  ne statusin e shendetit tone dhe ta ngrisim ate ne nivel me te larte.

Jemi te mvarur nga pemet e perimet dhe ne te njejten kohe ato permbajne e pesticide qe jane helmuese  per trupin.  Duhet te kemi parasysh se antioxidantet mund te mirren gjithashtu edhe me ane te vitamineve natyrore me ane te kapsulave. Kombinimi i ketyre dy llojeve te antioxidanteve eshte me se i rekomenduar.

Nese keni mundesi te kyqeni ne aktivitetin e drejteperdrejte ne webb qe ndodh Live me daten 28/6 ne ora 18.15 do te ishte shume mire. Me shume detale ka ne postin e kaluar. Aty do te flas edhe per rendesine e antioxdanteve dhe si ato ndikojne ne shendetit tone mental.


Elvira Haxhiaga “Live” – Video Konference me daten 28 Qershor 2012 ora: 18:30

Te nderuar lexues,

Pasi  qe shume nga ju me shkruani dhe kontaktoni per brengat dhe problemet e juaja shendetesore kam vendosur qe ne muajin Qershor ta kem nej video Konference.

Do ti perqendrohem temes: “Ankthi dhe si ta gjejme inspirimin ne deshperim!”.

Qe te mund te me percjellni me duhet email adressa e juaj, aty do te ju dergoj ftesen dhe gjithashtu do tju dergohet lenku per tu kyqur LIVE. Dergoma emailin tend dhe atyre qe deshirojne te kyqen ne adresen:
life@lookfeeldogood.com
dhe paraqitu me emer mbiemer dhe ne cilin vend jeton.

VINI RE:  Ora do te jete sipas zones se Kosoves,  ndersa ju qe jetoni ne zonat tjera ta keni parasysh kete.

Ju lutem planifikoni diten dhe ejani me kohe se EVENTI  FILLON EXAKT NE ORA 18;30 e jo me vone. Eja 15 min me heret.  


Si ndikon stresi ne jeten tone!

85% te semundjeve jane rezultat i stresit. 85 perqind!

Shenja me e kjarte qe tregon stresin eshte LODHJA konstante!

Cka eshte stresi?

Me fjalet e mia  e permbeldhi stresin ne disa fjale me poshte:
- Brenge/Dert e/i shkurte apo e gjate
- Brenge emocionale qe shkaktohen si rezultate te situates ekonomike dhe te tjerave perreth
- Brenge emocionale qe shkaktohet si rezultat i konflikteve me njerez te aferm apo me larg
- Brenge emocionale qe shkaktohet kur jemi ne kriza qe shkaktohen kur dikush na ben te ndihemi keq, na ofendon, na kritikon, na gjykon.
- Traumat e femijerise, kur diqka ka ndodh qe ka lene gjurme te thella
- Traumat e luftes
- Pastaj i kemi streset fizike qe shkaketohen kur jemi te mvarur prej nikotines, alkoholit ,uhsiqmit,  seksit, drogave te ndryshme e edhe religjionit. Cdo gje qe perdoret si “ilaq” dhe ne te njejjten kohe demoton trupin tend, apo lendon persona te tjere eshte keqperdorim.

(Per mua personalisht keqperdorimi i religjionit eshte njejte si ai i droges apo alkoholit, sepse cdo symptom eshte  identik  kur te krahasohen detalet, sjelljet, qendrimet, efektet.)

- Stresi inkuldohet gjithashtu edhe kur gjithmone i bejme punet ne moment te fundit.

Te gjitha keto kur te permbledhen dhe nuk bejme asgje per ta zvogeluar stresin psiqkik emocional dhe fizik atehere efektet e stresit do te jene ne shume raste dramatike e edhe tragjike. Ne disa raste edhe ne mosha te reja.

Kur jemi ne stres konstant trupi gjithmone i mobilizon rezervat qe i ka per ta perballuar situaten. Kjo dmomethene qe cdo organ punon “extra” per ta tejkaluar situaten. Ne te shumten e rasteve trupi dhe psiqika nuk arrijne te pushoj dhe kjo e rrit edhe me shume nivelin e brenges.

Nese ti  i nenshtrohesh stresit cdo dite gjate tere dites atehere aty eshte e ditur se shendeti nuk do te jete ne nivel te mire.

Trupi eshte fantastik dhe cdo qelize e trupi pertrihet mbrenda nje periudhe te caktuar, ne cdo organ te trupit.  Trupi na jep shansa te reja rregullisht. Problemi lind kur keto qeliza te reja qe zhvillohen, ato pertrihen ne nje ambient te infektuar dhe jo te shendoshe pas nje kohe edhe ato te rejat behen si te vjetrat, dmth te infektuara.

Kur nuk jemi konsekvent dhe ” e degjojme” trupin dhe signalet e tij  atehere me ne fund trupi do te dorezohet. Gje qe eshte shume e logjikshme dhe behet e natyrshme.

Perdrisa jemi te vetedijshem se kjo ndodh dhe kerkojme alternativa dhe zgjedhje qe ta perrmiresojem situaten atehere ka shpresa.

Vetedija sjell respektin dhe vleren se sa shume domethene shendeti yne dhe i femijve tane, apo i rrethit ku jetojme dhe krijojme.

Hapi me i mire pra eshte te jesh e/i vetedijshem se CKA ose KUSH te sjell stres, ankth apo depresion. Prej asaj pike ndermer masa. Krejt mvaret prej teje.

Sygjerimi im eshte ta besh nje liste me personat dhe situatat qe te bejne te ndihesh keq.

Cmimi per ta zgjedhur nje jete ne paqe ne disa raste eshte i shtrenjte por gjithashtu i VLEFSHEM.